Rok 2021 je v české politice rokem sněmovních voleb, a tedy zásadní otázky: Bude pokračovat dominance Andreje Babiše, nebo zažijeme velkou politickou změnu? Předpověď je riskantní, ale zkusme to. Andrej Babiš sice volby matematicky vyhraje, ale ne dost na to, aby dokázal sestavit vládní koalici. Důvody, proč si myslet, že změna politických poměrů je pravděpodobná, jsou hned tři.
Tím prvním je zkušenost s periodou českého politického kyvadla. Éry dominance jednotlivých politických sil trvají v našich končinách vždy zhruba osm let. V devadesátých letech dominovala pravicová ODS Václava Klause. Mezi roky 1998 a 2006 byla u moci levicová ČSSD, ať už ji ovládal Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, nebo Jiří Paroubek. Následně se opět dostala ke kormidlu ODS, tentokrát pod vedením Mirka Topolánka a Petra Nečase. Andrej Babiš se dostal k moci po velkém zlomu v roce 2013, a pokud bude pravidlo o osmi letech platit, bude příští rok pro něj znamenat konečnou.
Proti zdánlivě hovoří to, že první čtyři roky byl "jen" ministrem financí ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou, ale fakticky má ANO nejvyšší podporu ze všech politických formací už osm let. Což je doba, po které čeští voliči zpravidla otáčejí list.
Druhým důvodem, proč je změna pravděpodobná, je stále zřetelnější vyčerpanost Babišova projektu. Koronavirová krize ukázala, že deklarovaný akcent na profesionalitu a odbornické řízení státu byl jen bezobsažným marketingovým heslem. Na Babišovo volání, že jsme "best in covid", následované totálním selháním v přípravě na druhou vlnu epidemie a tisícovkami zbytečně zemřelých lidí a nespočtem zničených živností, voliči jen tak lehce nezapomenou. Babiš se může spolehnout přibližně na 20 procent voličů, což je skupina tvořená primárně důchodci. Ale měkký voličský obal se od tvrdého jádra ANO začíná odlupovat.
Výsledkem parlamentních voleb bude odklon Česka od populisticko-oligarchické politiky Andreje Babiše.
Třetí důvod, který hovoří ve prospěch změny: demokratická opozice, které se dosud soustředila na neproduktivní morální kritiku Babišova střetu zájmů, spolupráce s StB a vládnutí s komunisty, se začala probírat k životu. Ač se to ještě na začátku roku 2020 zdálo nepravděpodobné, bude se zřejmě schopná přenést přes osobní animozity a historické křivdy a vytvořit koalice, které v českém volebním systému zvýhodňujícím větší uskupení přinesou více mandátů, než kdyby strany kandidovaly samostatně. Na jedné straně vzniká liberální koalice Pirátů se STAN, na straně druhé konzervativnější blok ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Oba bloky, pokud se nakonec nerozhádají, se mohou reálně dostat přes dvacet procent hlasů a není vyloučeno, že jeden nebo druhý může ANO i porazit.
Je jasné, že dosavadní držitelé moci udělají vše, aby tomu zabránili. Kromě uplácení voličů za cenu rychlého navyšování státního dluhu, které začalo už na podzim, se dá očekávat pokus o zneškodnění nezávislé České televize. Síly vlády a Hradu k tomu budou mít příležitost už na jaře, kdy se bude obměňovat další část Rady ČT. Nová rada bude moci odvolat generálního ředitele Petra Dvořáka, a uvolnit tak cestu k přeměně nezávislého média veřejné služby v nástroj vládní propagandy, tak jako se to stalo v Polsku či Maďarsku.
Dalším nevypočitatelným faktorem je prezident Miloš Zeman. Pokud mu zdraví dovolí, udělá vše, aby dosáhl zásadního cíle svého druhého prezidentského období, kterým je zprostředkování zakázky na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany ruskému Rosatomu. Bude-li s ním Andrej Babiš ochoten na tomto plánu spolupracovat a současně aspoň matematicky vyhraje volby, je pravděpodobné, že ho Zeman jmenuje premiérem, i když nebude mít reálnou šanci na sestavení koalice. Vládu bez důvěry pak může udržovat libovolně dlouho. Pokud Babiš ochotu spolupracovat neprojeví, může se ho Zeman pokusit za pomoci komunistů už na začátku roku odstavit a pořídit si vlastní "úřednickou" vládu.
Ale abychom nebyli obviněni z alibismu, vraťme se k základní předpovědi: rok 2021 může být rokem velké politické změny. ANO získá kolem 25−27 procent hlasů a o prsa vyhraje. Jeho přirození partneři, jako komunisté a ČSSD, si oproti roku 2017 pohorší. Trikolóra se do sněmovny nedostane. A SPD bude pro Babiše přece jen příliš kalná káva. Babiš většinovou koalici dohromady nedá. Výsledkem voleb bude odklon Česka od populisticko-oligarchické politiky Andreje Babiše a neblahé polsko-maďarské trajektorie. A samozřejmě: Vysmát se autorovi tohoto textu bude možné už na konci října 2021.