Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

máme tu nejkratší měsíc v roce − i když letos o den delší − a s ním i druhé letošní vydání Moderního řízení. Na rozdíl od měsíce je ale časopis v plné délce. A troufneme si tvrdit, že tentokrát se nám podařilo naplnit všech 64 stran skutečně zajímavým čtením. Hned dvě věci nám udělaly velkou radost. První je obnovení spolupráce s panem Jiřím Jemelkou, který se po pauze v minulém čísle vrací na naše stránky se svými komentáři. Budete se s ním setkávat opět po celý zbytek roku. Jeho postřehy jsou tradičně velmi přesné a z vašich reakcí víme, že také užitečné. Najdete je v článku Firma je taková, jací lidé v ní pracují.

Hlavní hvězda jedenáctého HR Meetingu potvrzena

Ale to není vše. Také letos pro vás chystáme jednu z největších akcí v oboru HR u nás − HR Meeting. Tentokrát se potkáme 14. května 2020 v úžasných prostorách Staré čistírny odpadních vod v pražské Podbabě. Tohle datum si vyznačte ve svých kalendářích, protože program letošního, už jedenáctého ročníku získává velmi zajímavé obrysy. A tím se dostávám k další věci, která mi v posledních dnech udělala radost. Podařilo se nám dohodnout se na přednášce s Avivah Wittenberg-Cox, autorkou téměř desítky publikací zabývající se tématem genderu a spolupráce generací. O tom, že jde o skutečně zajímavou osobnost, se můžete přesvědčit v rozhovoru už v tomto čísle. Ale nebude sama, k tématu péče o zdraví zaměstnanců vystoupí mimo jiné ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který představí nový projekt svého úřadu. O tom, jak robotizace mění obor lidských zdrojů, bude mluvit Bedřich Max Luft, šéf české pobočky firmy DXC Technology. I jeho čtenáři Moderního řízení už ze stránek časopisu znají. Takže − budeme mít oddělení lidských a robotických zdrojů?

Lepší zaměstnanec v hrsti než kandidát na střeše

Hlavním tématem tohoto vydání je retence zaměstnanců. Není to tak dávno, co firmy raději nabraly nového kandidáta, často za vyšší plat, než aby se snažily pečovat o ty, kteří už u nich pracují. Jenže situace na trhu práce nás docela rychle naučila, že tenhle přístup není cestou k úspěchu. Hlad po nových pracovních silách a velká konkurence poukázaly na skutečnost, kterou mnozí z personalistů doposud přehlíželi − najít nového kandidáta je totiž mnohem dražší, než si udržet stávající zaměstnance. Protože i když lidé do firmy chodí a odvádí svou práci, nemusí to ještě znamenat, že jsou spokojení. A pokud nejsou, dnes se vám může docela dobře stát, že zítra už chodit nebudou, protože je přetáhne konkurence. Ale nezoufejte, je tu nové Moderní řízení a s ním inspirace, jak na to.

Související