Evropské šampiony nestvoříme novým obřím unijním fondem. Ale jen mocně podporovaným výzkumem a skomírající liberalizací v Evropské unii.

Když je něco zcela jasné, v žádném případě to neznamená, že politika se nevydá přesně opačným směrem. Příkladem je jeden z nápadů, které se podle zdrojů z Bruselu objevily při vymýšlení agendy pro novou šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, jež se v listopadu ujme funkce.

Protože ještě nedávno vůbec netušila, jaký mocenský výstup ji čeká, žádnou agendu logicky neměla. Takže nyní je zjevně vhodná chvíle pro mnohé lobby podstrčit jí kdeco. A tak Bruselem nyní poletuje nápad na vytvoření nového investičního unijního fondu za 100 miliard eur, který by tak mocně investoval, až by dohnal a předehnal americké a asijské rivaly.

Jenže GAFA (Google, Apple, Facebook a Amazon) či BAT (Baidu, Alibaba a Tencent) nelze dohnat tím, že bruselská byrokracie podílově vstoupí do slibně se rozjíždějících technologických start-upů. Něco takového by je spíše zabilo, protože by se položily do polštáře levných peněz a dobývaly rentu z čím dál více zaostávající služby.

Ne, EU je tu od toho, aby překonávala dvě desítky hranic tím, že umožní čím dál větší liberalizaci podnikání, která se čím dál více zpomaluje, ve službách už skoro umřela a fokus se přenesl na sociální tematiku.

A pokud má do něčeho smysl na unijní úrovni více investovat, je to nepochybně evropský výzkum. Mnoho z mladých zakladatelů sice vymyslelo svůj byznys jen s počítačem nad pivem, ale možná ne náhodou často v ložnicích kolejí těch nejlepších výzkumných univerzit.

A zde je třeba přestat nasazovat na bláznivý nápad EU a podívat se sebekriticky do Česka. Ekonom Martin Mejstřík v nedávném rozhovoru pro Ekonom zdůraznil, že mnohem více by se čeští výzkumníci měli zapojit do unijních grantů, třeba i za podpory českého státu. Což se neděje.

Liberalizace plus investice do výzkumu − je to asi tak jednoduché a jasné, až možná někoho napadá, proč to neudělat o hodně složitější a byrokratičtější.

A proto se asi dnes bavíme o nesmyslném unijním investičním fondu.

Související