Rozmohl se nám tady takový nešvar. Politici často tvrdí, že mnohamiliardové schodky rozpočtu jsou jen nepodstatné drobné. To je velký omyl a bohužel i pro rok 2020.

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová představili obrysy rozpočtu na rok 2020. Výdaje 1,594 bilionu, příjmy 1,554 bilionu, na investice 135 miliard a spousta nových příjmů, které leckomu pustí žilou − od zdanění rezerv pojišťoven přes nový bankovní fond až po digitální daň.

A pak ten schodek, opět projektován na 40 miliard. Jistě, nikdy není dobré, když se ze schodku udělá míra veškeré rozpočtové politiky, ale také není dobře, když se nad ním jen mává rukou. Což se nyní začíná dít, jak už to tak v dobrých časech ostatně bývá.

Spojuje se zde levice se svou mantrou "zdroje tu jsou" s makroekonomickou pravicí, pro kterou to jsou jen nepodstatné drobné. Tu reprezentuje nyní třeba exguvernér ČNB Miroslav Singer.

Tak pár argumentů na obranu teze, že těch 40 miliard sekery opravdu není dobře.

Argument relativní: Ano, k celému 1,5bilionovému rozpočtu to skutečně jsou drobné. Ale když si těch 40 chybějících miliard dáme vedle jednotlivých úporných politických válek o jednotky miliard − nyní příkladně 8,6 miliardy na rodičovský příspěvek −, tak už to najednou drobné nejsou.

Argument dluhový: Je příjemné poměřovat dluh za konjunktury jen jako procento HDP. Pak jsme v EU premianti. Ale je to také reálných 1,6 bilionu dluhu a jen na roční obsluhu potřebujeme asi 40 miliard korun − tedy například těch 40 miliard, které rozpočtu chybí.

Argument cyklický: Tak dlouho budeme tvrdit, že deficity nevadí, až nám hospodářský cyklus připomene náš omyl. Nyní růst HDP zpomaluje, stát by tedy měl ve výdajích přidat a vyhladit cyklus. Ale jak a z čeho, když už za tučných let byl v deficitech? Takže Česko skončí jako vždy u procyklického chování politiků − bude se šetřit, až když to je neméně vhodné.

A konečně argument psychologický: To opravdu není český erár schopen se ani v konjunktuře dostat do přebytku? To jsme skutečně od­souzeni v nereformovaném státě k neustálým dluhům?

Ne, zas a znova: těch 40 miliard schodku opravdu Česku nesvědčí.

Související