Na konci minulého roku po dvanácti letech odešel z bankovní rady České národní banky. Ekonom Mojmír Hampl nyní přednáší, v rozhovoru prozradil, že nastupuje jako předseda dozorčí rady Czech Financial Benchmark Facility. Ale hlavně sleduje kolegy z ČNB, jak moc vystoupají se základní úrokovou mírou vysoko. Bez překvapení stále tvrdí, že je možné jít pořád ještě nahoru: "Zvýšení o 25 bodů na dvě procenta i mírně nad Česko unese." Bankovní rada mu dala na posledním zasedání minulý čtvrtek za pravdu, když zvedla sazbu právě na dvě procenta.

Za nepochopitelné považuje Hampl některé současné vládní nápady, jako je zdanění rezerv pojišťoven, což jen podpoří odliv zisků. Nebo domácí ticho kolem unijního plánu takzvaných udržitelných financí, podle kterého by finanční sektor musel podporovat zelené cíle EU. "Když to mám přehnat: z bank uděláme neziskovky, které nemají vydělávat svým akcionářům, ale subvencemi a pobídkami plnit nějaký politický cíl," varuje Hampl.

Když jste na konci minulého roku odcházel z bankovní rady České národní banky, trochu furiantsky jste se rozloučil v listopadu hlasováním pro zvýšení sazeb dokonce o půl procentního bodu. Nikdo se k vám nepřidal. A tento rok vidíme váhání ČNB, zda vůbec překonat dvě procenta. Čas zvyšování sazeb skončil?

Ale to nebylo nic furiantského. Já to myslel smrtelně vážně. Už v některých předchozích hlasováních jsem byl trochu v předvoji a pak realita ukázala, že byl čas sazby zvyšovat. V posledních asi 12 měsících jsem měl skutečně za to, že domácí poptávkové tlaky jsou silné, ekonomika je jimi doslova napěchovaná. Možná později, než se čekalo, ale o to intenzivněji se projevoval růst reálných mezd a následně růst spotřebitelských cen. Takže jsem usuzoval, že je třeba už trochu šlapat na brzdový pedál a posouvat sazby blíž k rovnováze. Řeknu to takto: kdyby dnes sazby byly výše, ekonomice by se podle mě nic nestalo, byli bychom blíže rovnovážnému stavu a inflace by nelízala tři procenta.

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.