Česká ekonomika se překulila přes vrchol konjunktury už v roce 2017, kdy rostla o 4,6 procenta. To už je ale jen vzpomínka, od té doby je růst nižší a nižší − pro tento rok se předpokládá 2,4 procenta. Veřejné rozpočty však na změnu fáze hospodářského cyklu dlouho nereagovaly a rozpis státních financí na rok 2018 i 2019 byl stále mimořádně štědrý. Ekonomická realita klesajících daňových příjmů a čím dál dražších sociálních slibů však musela vládní politiky jednou dostihnout. A to je teď.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v rozhovoru pro týdeník Ekonom dává na vědomí, že rozpočet pro rok 2020 už bude výrazně proškrtaný: "Neohlašujeme žádnou recesi. Jsme na dlouhodobém průměru růstu české ekonomiky. Jen v době, kdy pro to ještě není žádný urgentní důvod, férově říkám: pojďme se bavit o úsporách v rozpočtu na rok 2020. A označila jsem tři oblasti k debatě − provozní výdaje, snižování počtu úředníků a revize sociálních dávek. To vše mi přijde rozumné," vysvětluje ministryně.

Související

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.