Jak vyzrát na smrt? Stačí vyřešit drobný problém: dočkat se doby, kdy si medicína poradí se všemi nemocemi nebo kdy bionika dokáže přenést vaši mysl do stroje. Jenže to nejspíš nebude hned, a tak se vynořilo komerční využití oboru zvaného kryonika. Nabízí zdánlivě jednoduchou možnost: necháte se zmrazit a v mrazáku si počkáte na správný čas k rozmrazení.

Ceníky pro věčnost

V současnosti už existují společnosti, které zmrazování nabízejí, na eur­asijském kontinentu je ale zatím jen jedna: ruská KrioRus, sídlící v Moskevské oblasti. Samozřejmě tam nejde přijet a říci: "Strčte mě do ledničky", protože to je pořád ještě vražda. Dělá se to jinak: zájemce podepíše smlouvu, zaplatí a do mrazáku jde teprve po své přirozené smrti.

V současnosti má KrioRus ve svých zařízeních (jedná se o takzvané Dewarovy nádoby chlazené kapalným dusíkem) 56 klientů, z toho skoro čtvrtina jsou cizinci.

Dalším subjektem poskytujícím tyto "mrazivé služby" je americká Alcor Life Extension Foundation, založená jako nezisková organizace roku 1972. V současnosti má přibližně 1600 členů doufajících ve svou nesmrtelnost, z nichž 164 se už v ledu nachází. Je mezi nimi mimo jiné i americká baseballová legenda Ted Williams.

KrioRus požaduje 36 tisíc dolarů za pobyt v ledu na jedno století. Kdo na to nemá, může si za 18 tisíc nechat zamrazit jen hlavu.

Nechat se zmrazit ovšem není levné, například KrioRus požaduje 36 tisíc dolarů za pobyt v ledu na jedno století. Provozovatelé ale myslí i na chudší klientelu, která se však musí spokojit se zmrazením pouhé hlavy za 18 tisíc dolarů. Rozhodnutí, co s těly a hlavami bude, až stoletá smlouva vyprší, provozovatelé nechávají na stavu vědy (a jistě i inflace) v oné vzdálené době.

Jestli nemáte ani těch 18 tisíc dolarů, a přesto se domníváte, že svět budoucnosti se bez jedinců vašeho ražení neobejde, je tu lacinější možnost, jak do následujících staletí katapultovat aspoň vaše věrné kopie: KrioRus šetrně uchová DNA, kmenové buňky nebo jiné tkáně, ze kterých jednou snad půjde vypěstovat celé jedince, kteří jako by vám z oka vypadl. V mrazácích společnosti KrioRus ale neodpočívají jen lidé; mají tu také 22 zmrazených domácích mazlíčků, včetně jedné činčily.

Americká Alcor Life Extension Foundation oproti Rusům za jedno zmrazené tělo účtuje skoro dvakrát tolik (70 tisíc dolarů), zato pokud se spokojíte se zachováním pouhé hlavy, máte to o tisícovku levnější.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.