Zásadním domácím tématem roku 2019 bude vývoj na ose trh práce − inflace − měnová politika. Napětí na trhu práce v Česku zesílilo do naprostého extrému. Od března je počet volných pracovních míst vyšší než počet dostupných uchazečů o práci a nůžky mezi nabídkou práce a poptávkou po ní se i nadále rozevírají. Míra nezaměstnanosti se již dostala pod svou přirozenou úroveň, což je jedním ze znaků přehřívající se ekonomiky. Napětí na trhu práce je mimo jiné jedním z nezamýšlených důsledků příliš dlouho uvolněné měnové politiky. Slabá měna sice podpořila růst ekonomiky, zároveň ji ovšem posunula k vyššímu výkonu v nezměněné struktuře, která je velmi náročná na pracovní sílu.

Důsledkem přehřátého trhu práce je tlak na růst mezd živený mimo jiné i zvyšováním minimální mzdy. Ta od ledna stoupne o 9,5 procenta na 13 350 korun. Mzdy jako celek v průměru i objemu porostou podle odhadů tempem přesahujícím osm procent. Otázkou je, kam až může jejich zvyšování dojít. Pro zahraniční vlastníky firem bude pravděpodobně stále výhodnější investovat do automatizace a robotizace, což by přirozeně zasáhlo nejvíce zaměstnance s nižší kvalifikací mzdou.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.