Zásadním domácím tématem roku 2019 bude vývoj na ose trh práce − inflace − měnová politika. Napětí na trhu práce v Česku zesílilo do naprostého extrému. Od března je počet volných pracovních míst vyšší než počet dostupných uchazečů o práci a nůžky mezi nabídkou práce a poptávkou po ní se i nadále rozevírají. Míra nezaměstnanosti se již dostala pod svou přirozenou úroveň, což je jedním ze znaků přehřívající se ekonomiky. Napětí na trhu práce je mimo jiné jedním z nezamýšlených důsledků příliš dlouho uvolněné měnové politiky. Slabá měna sice podpořila růst ekonomiky, zároveň ji ovšem posunula k vyššímu výkonu v nezměněné struktuře, která je velmi náročná na pracovní sílu.

Důsledkem přehřátého trhu práce je tlak na růst mezd živený mimo jiné i zvyšováním minimální mzdy. Ta od ledna stoupne o 9,5 procenta na 13 350 korun. Mzdy jako celek v průměru i objemu porostou podle odhadů tempem přesahujícím osm procent. Otázkou je, kam až může jejich zvyšování dojít. Pro zahraniční vlastníky firem bude pravděpodobně stále výhodnější investovat do automatizace a robotizace, což by přirozeně zasáhlo nejvíce zaměstnance s nižší kvalifikací mzdou.

Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.