Evropská unie chystá novou regulaci elektronických tržišť, on-line srovnávačů cen a internetových vyhledávačů. Nová právní úprava má zvýšit transparentnost digitálního trhu a posílit postavení obchodníků, kteří přes platformy, jako jsou například Amazon, eBay, Zboží.cz či Google Pay, nabízejí své zboží a služby. Evropská unie tak chce reagovat na stížnosti obchodníků, podle kterých řazení nabídek a výsledků vyhledávání poškozuje hospodářskou soutěž.

Přes on-line tržiště, internetové srovnávače a vyhledávače se v Evropské unii prodá 60 procent zboží a služeb určených konečným spotřebitelům a třetina těch, které nakupují veřejné instituce. Platformy stále více ovlivňují i nákupní chování spotřebitelů. Téměř dvě třetiny Evropanů hledají zboží na internetu prostřednictvím vyhledávačů, kterým je především Google, a zhruba polovina z nich si před nákupem přes internet prověří nabídky přes některý webový srovnávač. Třetina evropských spotřebitelů pak on-line nabídku zkoumá i před nákupem v kamenném obchodě.

Jenže výsledky vyhledávání a srovnání cen nemusí vždy spotřebitelům dát na prvním místě nejvýhodnější nabídku. Vyšetřování Evropské komise, které trvalo bezmála deset let a analyzovalo 1,7 miliardy výsledků vyhledávání, například ukázalo, že Google manipuloval výsledky a upřednostňoval vlastní služby před konkurencí. Loni za to Google od antimonopolního orgánu Evropské komise dostal pokutu ve výši téměř 2,5 miliardy eur.

Nejde ale jen o vyhledávače. Na problémy s e-tržišti či obchody s aplikacemi si v nedávném průzkumu poradenské společnosti Ecorys stěžovalo 54 procent obchodníků, kteří přes ně nabízejí své produkty. Vadí jim především jednostranné změny obchodních podmínek, které provozovatelé platforem dělají. Kritizují i netransparentní obchodní politiku nebo nejasné řazení výsledků vyhledávání.

A právě takovému neférovému chování internetových prostředníků vůči inzerentům, kteří jsou na nich často životně závislí, má zabránit nové evropské nařízení, které teď vzniká v Bruselu. Nová pravidla se mají týkat jak evropských tržišť, srovnávačů a vyhledávačů, tak těch mimoevropských, pokud na nich inzerují evropští obchodníci, kteří nabízejí zboží a služby evropským spotřebitelům.

"Provozovatelé by v budoucnu měli představit základní pravidla fungování e-tržišť a nemělo by docházet k neodůvodněným vyřazením obchodníků," popisuje základní novinky, které unie chystá, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Ve svých podmínkách budou muset provozovatelé mimo jiné popsat hlavní parametry, kritéria a procesy, které ovlivňují řazení nabídek a výsledků vyhledávání. Zveřejnit budou muset i poplatky a provize, které od uživatelů za lepší umístění vybírají. Své obchodní podmínky budou muset psát srozumitelným jazykem bez složitých právních obratů a kliček a musí k nim všem uživatelům zajistit jednoduchý přístup.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.