Nedávno jsme u jednoho klienta s obratem cca půl miliardy řešili problém nízké výkonnosti jednotlivých pracovníků. Klient chtěl připravit individuální koučovací program pro rozvoj zaměstnanců. Než jsme se do práce pustili, hovořil jsem s majitelem firmy o tom, že jedna věc je otázka rozvoje pracovníků, druhá věc je však celkové strategické řízení firmy. A s tím související systém nastavených "pravidel" uvnitř firmy. Majitel oné firmy se nechal přesvědčit k celkové analýze. Výsledky ukázaly přesně to, co jsem předpokládal − zkušenost, že maximálně 15 % podílu váhy příčin problémů a nízkých výsledků tkví v "chybách" lidí, 85 % chyb pochází ze špatně nastaveného systému. Tedy z nedostatečného strategického řízení firmy, z výběru lidí atd.

Osobně ve firmách doporučuji více se zabývat byznysmodelem, tím, jak je celkově firma nastavena, jakou má strategii, "jak vyhrát na trhu", teprve sekundárně bych se zabýval výkonností lidí. Protože když "zvítězíte" v nastavení strategie a byznysmodelu, přinese to multiplikační efekt po všech stránkách do celé firmy. A dále stavět na výběru a vedení lidí, kteří svým potenciálem mají na ta místa, na kterých pracují/působí. Chcete-li pak rychlý recept na to, abyste firmě dávali ten správný "drive", mnohdy pomůže úplně jednoduše precizní definování výsledků a úkolů, které po lidech chcete, aby věděli, co se od nich očekává − a pak na týdenní (i častější) bázi kontrolujte jejich plnění, nechte lidi pravidelně skládat účty ze své činnosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.