Od třinácti let brigádničil v tehdy začínající obchodní firmě svého otce, jezdil ve skladu s ještěrkou, pomáhal jako závozník. Na vysoké pak definitivně pochopil, že jeho oborem nebudou počítače, a zakotvil v rodinném podniku.

Kariéru obchodníka málem ukončila Daňová kobra, tým složený z policistů, celníků a berních úředníků. V říjnu 2014 v rámci rozsáhlého zátahu proti únikům daní z tabáku a alkoholu vtrhla do firmy Qanto a zabavovala majetek − zboží, automobily… Majitelé, rodina Vodičkových, od začátku obvinění odmítali a obrátili se na soud s žalobami na stát.

Případ podle nich dodnes není uzavřen.

"Museli jsme tehdy propustit 100 z tehdejších 550 zaměstnanců. Dnes už jich máme zase téměř 600," říká o nejtěžším podnikatelském období Stanislav Vodička mladší, který je dnes ředitelem Qanta. Společnost s tržbami přes dvě miliardy korun ročně provozuje velkoobchod a postupně rozšiřuje síť prodejen s potravinami na Pardubicku. Nyní jich má 30.

V říjnu 2014 k vám vpadla Daňová kobra a provedla takzvanou daňovou exekuci, při níž zabavovala majetek firmy Qanto CZ. Váš otec byl zadržen. Celou dobu obvinění odmítal a prohlásil, že jestliže jsme v právním státě, firma se očistí, jen je otázka, za jak dlouho. Povedlo se to?

Pořád platí, že je otázka, jak dlouho to bude trvat.

V jakém je tedy kauza stavu? Dočetl jsem se jen, že koncem roku 2014 vám část zabaveného majetku vraceli.

Mediálně to byla jedna z nejznámějších kauz, protože snad žádná jiná nedostala tolik prostoru. Bylo to před komunálními volbami a volbami do Senátu.

Později nám vrátili zboží, u nějž hrozila velká škoda na straně státu, pokud by se prokázala naše nevina − a to byly exspirující kolky cigaret. Oni věděli, že procesně by to neměli vyřešeno včas tak, aby je mohli dát dražit, takže nám je vrátili.

Co všechno vlastně úředníci zabavovali?

Všechno, o čem si mysleli, že má nějakou hodnotu, a čemu v krátkém čase neprojde doba trvanlivosti. Takže tatranky třeba ne, protože mají záruku čtyři měsíce, tak co by s nimi dělali. Ale mysleli si, že cigarety budou bez problémů, protože si neuvědomili, že tam je každý rok exspirace kolků, kdy se starý kolek musí doprodat do konce března. Ovšem ten další vývoj je nijaký. Policie nic neuzavřela, přestože je to těsně ve stavu před uzavřením, ale tak je tomu už dva roky. S finančním úřadem, který nadále tvrdí, že jsme krátili daně, probíhá soudní spor. Ale u většiny žalob, které jsme dali na stát, nebylo nařízeno ještě ani první jednání.

Tehdy se mimo jiné psalo, že vám zabavili 79 automobilů, ty vám vrátili?

Ne, vydražili je. Tržby z dražeb deponují a čekají na rozhodnutí soudu.

Váš otec tehdy říkal, že trestnou činnost dělali vaši zákazníci a ti se k tomu přiznali. Jak do toho spadla vaše firma?

Je to tak, jak říkáte, že oni se k tomu v průběhu vyšetřování přiznali.

V devadesátých letech byla doba úplně jiná, prodalo se cokoli. Koupil se kamion zrnkového kafe a prodal se. Dnes byste neprodal paletu.

A mechanismus šizení na daních byl jaký?

Nechci to rozebírat a vnášet do toho svoje dedukce do doby, než případ uzavře policie.

Kolik vás ta kauza zatím stála peněz?

Na finančním úřadě leží asi sto milionů korun a vícenáklady na právníky a různé organizační změny, které jsme museli udělat, jdou do desítek milionů. A to nepočítám následné škody, jako byl propad marže, protože jsme nefungovali stoprocentně.

Pokud spor vyhrajeme, a my věříme, že ano, tak budeme vyčíslovat i tyto škody.

Když vezmu vztah se státem ze širšího pohledu: Jak často chodí do vašeho podniku kontroly, jako je Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, finanční úřad a další?

Chodí tak dvakrát měsíčně. Podle mě je to zbytečně často. Většina kontrol je v pořádku, ale chodí pořád dokola.

Přitom když jdu jako člověk znalý věci ke konkurenci, třeba do vietnamské večerky, vidím, co vše nedodržují, ale tam zřejmě žádná státní instituce nechodí. Protože kdyby tam přišla čoika, ten obchod už by musel být zavřený.

Dávají vám smysl klíčová opatření, která vůči podnikatelům prosadil současný premiér Andrej Babiš, jako je kontrolní hlášení a EET?

Do jisté míry to určitě narovnalo podnikatelské prostředí, ale v poslední době mám pocit, že se ta účinnost vytrácí. Části trhu otrnulo, zjistila, že se tak moc neděje, a přiklání se k tomu, jet tržby mimo oficiální evidenci. Třeba v Praze je v restauracích běžné, že zaplatíte v hotovosti, a když dostanete účtenku, tak je na ní napsáno, že je mimo režim EET. Což ale v hotovosti být nemůže.

Na druhé straně − když se s hospodskými bavíte, tak oni to mají těžké. Zvlášť při dnešním tlaku na růst platů by museli zdražit ne o desítky procent, ale na dvojnásobek, aby to dokázali utáhnout a zaplatit číšníka oficiálně.

jarvis_5bf54216498ec86e3814eb38.jpeg
„Začínali jsme velkoobchodem s cigaretami. Měli jsme 19 položek, sklad osm krát osm metrů, deset let starou dvanáctsettrojku,“ říká Stanislav Vodička.
Foto: Tomáš Škoda

Když se vrátím k zásahu Kobry před čtyřmi lety − zřejmě mohl firmu položit. Jak dlouhou historii by vlastně pohřbil?

Fungujeme od roku 1993, kdy firmu rozjížděl otec. Začínali jsme velkoobchodem s cigaretami. Měli jsme 19 položek, sklad osm krát osm metrů, deset let starou dvanáctsettrojku. Postupně jsme přidali alkohol a další sortiment pro gastronomii. V roce 1997 rodiče koupili ve Svitavách objekt bývalého státního podniku Potraviny, kde jsme dnes, a přilehlé sklady. Zhruba o tři roky později jsme koupili dům vedle, což jsou čistě sklady − někdejší oblastní průmyslový podnik.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.