Ministerstvo spravedlnosti chce, aby se lidé před soudy povinně nechávali zastupovat advokáty. Týkat se to má všech sporů před krajskými a vrchními soudy a dále žalob podaných na okresní soudy s hodnotou vyšší než 50 tisíc korun. Najmout si advokáta tak podle návrhu budou muset lidé a firmy například ve spotřebitelských sporech, kde to dnes v mnoha případech nebývá obvyklé, při řešení insolvencí nebo také v rozvodovém řízení, pokud majetek manželů přesáhne 50 tisíc korun.

Návrh na povinné zastoupení advokátem znamená pro Česko výraznou změnu. Občanský soudní řád, který v Česku platí od 60. let minulého století, ho nařizuje jen při podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Povinné je také v řízení před Ústavním soudem a trestní řád pak předepisuje obhájce s právním vzděláním v trestním řízení. V civilních sporech ale doposud mohli lidé vystupovat sami.

"V mnohých řízeních by povinné zastoupení advokátem přispělo k efektivnějšímu vymáhání či ochraně práv účastníka řízení na straně jedné a současně k rychlosti a hospodárnosti řízení na straně druhé," říká o navrhované změně mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Už méně přesvědčivě ale novinku vnímají soudci. Ministerstvu spravedlnosti vytýkají, že ji přesvědčivě nezdůvodnilo. "Povinné zastoupení účastníků civilního řízení před soudy prvního stupně, které se zabývají z velké části zjišťováním skutkového stavu, není obecně nezbytné a zrychlení řízení samo o sobě asi nepřinese," myslí si předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl.

V podobném duchu se nesou i výsledky ankety, kterou si ministerstvo spravedlnosti mezi soudci udělalo loni na podzim. Ptalo se v ní, jestli má právní zastoupení pozitivní efekt na průběh řízení. Kladně odpověděla méně než polovina soudců a i mezi nimi bylo mnoho těch, kteří svou odpověď doplnili výhradou, že přítomnost advokáta řízení prodlužuje. "Ti, kteří uvedli, že přítomnost právního zástupce má na řízení negativní vliv, zmínili mimo jiné, že právní zástupci uplatňují co největší množství mnohdy pro případ zcela irelevantních důkazů nebo nejsou ochotni ke smíru," popisuje zjištění z ankety Andrea Šlechtová z ministerstva spravedlnosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.