Nic ho nebaví, když nemá v ruce foťák. Neužije si bez něj koncert ani hokejové utkání. A totéž platí o cestování. "To jsem měl vždy spojené s focením. Bez něj by to nebylo ono," říká fotograf Miloš Šálek.

Když mu bylo devět let, odjeli jeho rodiče na zájezd na Kubu. Přivezli odsud diapozitivy a ty vlastně odstartovaly jeho touhu po cizích krajích. "Prohlížel jsem si ty obrázky, viděl ty palmy a zatoužil se tam také podívat," vzpomíná. Když si postupně nakoupil slušné fotografické vybavení, řekl si, že je nejvyšší čas vyrazit. Samozřejmě na Kubu.

"S kamarádem jsme si v roce 2007 během dvou týdnů udělali takové kolečko ostrovem. Na vlastní oči jsem viděl místa, která jsem znal jen z diapozitivů od rodičů." V té době nemohl ještě porovnávat s ostatními zeměmi, ale i dnes, kdy už procestoval více než 20 států, je přesvědčený, že Kuba je zemí jedinečnou, zaslíbenou cestovatelům. "Jako bych cestoval časem. Třeba do Československa o 50 let zpět. To se jen tak nevidí," míní s tím, že se na Kubu ještě někdy vrátí.

Zatím byl třeba v Kambodži, Tanzanii, Hongkongu, Vietnamu, Brazílii, na Filipínách… Odevšad si samozřejmě vozí tisíce fotek. Když fotil zvířata jako letos v Ugandě, tak pořídil 14 tisíc záběrů. "Mám rád živou fotografii, preferuji reportážní fotky s lidmi. Ty nejvíce vypovídají o cizí zemi."

Indie: Kousnutí makakem je pěkně zákeřné

jarvis_5bd9a8f5498e3216c8357b28.jpeg
Foto: archiv Miloše Šálka

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.