Nedávná nehoda ruského nosiče Sojuz FG cestou k Mezinárodní kosmické stanici a vyvrtané otvory, které se záhadně objevily v lodi Sojuz MS-09, obrátily pozornost ke stavu ruské kosmonautiky. Její představitelé i ruští politici vyhlašují mimořádně ambiciózní cíle, skutečný stav kosmického programu ale není dobrý a postupně se dál zhoršuje.

"Rusko se vydá na Měsíc a Mars v rámci obnoveného kosmického programu," uvedl Vladimir Putin letos na jaře. "Naši specialisté se pokusí přistát na Měsíci v okolí pólů, protože existuje možnost, že je tam voda," plánuje. Podle Putina má program začít už v příštím roce startem bezpilotních sond k Měsíci a Marsu. Vzhledem k tomu, že poslední ruská/sovětská sonda k Měsíci startovala téměř před půlstoletím a poslední pokus o let k Marsu skončil havárií před více než 25 lety, je to odvážný plán. Současná generace ruských odborníků už nemá s meziplanetárními lety žádné zkušenosti. V tomto ohledu jsou na tom lépe nejen USA a Čína, ale dokonce i Japonsko a Indie.

Mnohem horší ale je, že ruský kosmický program skomírá finančně a morálně. V důsledku nedostatku peněz už Rusko dokonce zredukovalo i počet svých kosmonautů v programu ISS ze tří na dva, přestože tyto lety do značné míry provozované za americké peníze představují jeho jediný pilotovaný program. Komentátor Andrej Borisov, který se specializuje na kosmonautiku, v článku pro zpravodajský server Lenta.ru napsal: "Náš kosmický program se dostává do stavu, který připomíná temná staletí v historii středověké Evropy. Už tady není místo pro modernizaci, je to jen snaha o přežití."

A bude hůř, protože příští rok zřejmě vyschne pramen stovek milionů dolarů, kterými Rusy podporovala kosmická agentura NASA za místa v lodích Sojuz pro americké astronauty.

Výnosné dědictví studené války

Ruská kosmonautika dodnes žije z toho, čeho dosáhla v časech studené války. Spolehlivý nosič Sojuz, oblíbený americkými astronauty a používaný i Evropskou kosmickou agenturou, poprvé odstartoval roku 1966 − a od té doby v několika modifikacích přibližně stokrát. Verze FG, která měla vynést Sojuz MS-10 nyní, se poprvé vydala do vesmíru v květnu 2001 − a do října letošního roku bez jediného incidentu, přestože tohle byl její už šedesátý pátý let.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.