Česko má za sebou období rekordního růstu cen nemovitostí. V některých regionech byl doslova astronomický a výjimkou nebylo ani zdražení o více než 60 či 70 procent za poslední čtyři roky.
Nyní se podle realitních odborníků začíná situace obracet. V některých oblastech už ceny nemovitostí dorostly do výše, kterou lidé jednoduše nemohou anebo nechtějí zaplatit. S výjimkou nejžádanějších měst a lokalit tak v příštím roce makléři očekávají stagnaci či jen velmi mírné zdražování bydlení. "Současné období bych nazval dočasnou stabilitou cen nemovitostí s očekáváním jejich poklesu v období krize. Jedině ta totiž bydlení zlevní," říká majitel realitní kanceláře Re/Max City Daniel Kotula.
Stagnace cen nemovitostí nicméně nenastane plošně po celém území Česka. Developeři v Praze upozorňují, že nedostatečná nabídka na trhu povede k dalšímu, byť podstatně vlažnějšímu zdražování. Například Ostrava je na tom ale jinak a růst cen se zastavil už letos. "Po značném nárůstu v letech 2015 až 2017 začaly ceny v Ostravě už letos stagnovat. Ani rok 2019 nepřinese žádný dramatický vývoj," konstatuje vedoucí ostravské pobočky realitní kanceláře M&M Reality Jakub Čepica.
Rozdíly navíc budou i mezi novými a staršími byty a také mezi různými oblastmi v jednotlivých městech. A to včetně Prahy. "V metropoli jsou už také lokality a typy nemovitostí, které narazily na cenový strop, respektive dosáhly maximálních částek, které jsou kupující ještě ochotni zaplatit. Týká se to méně žádaných okrajových lokalit nebo panelových sídlišť, kde lze očekávat v příštích měsících stabilizaci cen," vysvětluje oblastní ředitel M&M Reality pro Prahu Jan Martina.
Nejméně zdražovaly severní Čechy
Týdeník Ekonom analyzoval údaje o nabídkových cenách nových i starších bytů v bývalých okresních městech z databáze realitního serveru Reality Mix. Ze statistik vyplývá, že od roku 2015 do dneška ceny bydlení vzrostly ve více než polovině z nich o 40 a více procent. Mírnější zdražování se odehrálo v severních Čechách a některých městech na severní Moravě: zdražení nižší než 10 procent zaznamenal Reality Mix jen v Chomutově nebo Jeseníku.
V některých oblastech ceny bytů dorostly do výše, kterou za vlastní bydlení lidé jednoduše nemohou nebo nechtějí utratit.
Česko se dokonce, alespoň co se zdražování rezidenčních nemovitostí týče, stalo v loňském roce evropským rekordmanem. Podle údajů Eurostatu ve třetím čtvrtletí 2017 ceny bytů vzrostly meziročně o 12,5 procenta. To byl vůbec nejvyšší nárůst v celé Evropské unii. Více − o 22,5 procenta − zdražily byty pouze na Islandu, který není členem evropské osmadvacítky.
Jak ale upozorňují realitní makléři, zvyšování cen bytů nebylo plošné − lišilo se jak regionálně, tak v závislosti na typu nemovitosti. "Pokud mluvíme o pražském a brněnském rezidenčním trhu, rok 2018 pravděpodobně při zpětném hodnocení bude vnímán jako rok stabilizace. Ceny sice meziročně o něco vzrostly, ale bude to viditelné zejména u segmentu malých a levnějších bytů," upozorňuje majitel realitní kanceláře Re/Max City Kotula. Naopak u velkých bytů podle něj ceny buď nerostly vůbec, anebo v řádu "malých procent". "Ta jsou statisticky jen velmi těžko měřitelná," dodává Kotula.
Pomalejší zdražování bytů ostatně potvrzují i zmiňovaná data Eurostatu. Podle nejčerstvějších údajů za druhý letošní kvartál tempo průměrného meziročního růstu cen v Česku zpomalilo na 7,5 procenta. To je sice stále bezmála dvojnásobek evropského průměru, údaje ale naznačují pro příští měsíce obrat v dosavadním trendu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později