V posledních dvou letech směřuje své cesty opakovaně do Mexika a Číny. Ne že by si tyto země Zdeněk Příhoda, majitel stejnojmenné firmy na výrobu tkaninového potrubí, nějak zvlášť oblíbil, ale založil tam dceřiné společnosti. V obou případech jde o takzvané joint venture, v nichž má 66procentní podíl. A na takových cestách si podnikatel, kterého v cizině nelákají tolik památky či muzea, ale spíš místní obyvatelé, kontaktu s lidmi užije dostatečně. Zblízka pozná jejich názory, zvyky, snaží se pochopit mentalitu, aby jim porozuměl.

"Číňané jsou úspěšní a hrdí. Pokud dojednáme kontrakt finančně, tak naše vztahy končí. V Mexiku je to naopak, jsou to skvělí, přátelští lidé, ale v práci už tak svědomití nejsou," míní Příhoda. Číňan podle něj dokáže být 12 hodin v práci a ještě jít na večeři s pracovními kolegy. "Rodinný život jim nějak nefunguje," dodává. Naopak Mexičané si dokážou života užívat. Každou příležitost využijí k zábavě. "Třeba přenosy z mistrovství světa ve fotbale v Rusku připadaly na dopoledne a zaměstnavatelé dali lidem v Mexiku volno na celý den. Stejně by prý nikdo nepracoval."

Příhoda samozřejmě pracovní cesty spojuje se soukromým poznáváním krajiny, jezdí i na klasické rodinné dovolené. "Na každou cestu se těším, že uvidím něco nového."

Indie: Kdo chvátá, ať se na nic neptá

jarvis_5bab72a8498ec15406212580.jpeg
Foto: archiv Zdeňka Příhody

Když se Zdeněk Příhoda rozhodl, že bude vyvážet, zvolil taktiku objíždění zahraničních veletrhů. Doma sbalil exponáty do menší bedny, tu odeslal na místo a vyjel za ní. Na výstavě si najal tlumočníka a sháněl zákazníky. Dnes vyváží více než 90 procent produkce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.