Na cesty vyráží minimálně jednou měsíčně. Buď jen na víkend, nebo maximálně na 12 dní. S nadsázkou tvrdí, že nechce nechávat své kolegy bez dozoru, je totiž generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny. Pravdivější bude fakt, že je příliš vitální a žene ho touha objevovat stále nová místa. "Nejvíc mě baví poznávat krajinu, lidi, jak se chovají k sobě, k přírodě, k cizincům, jaké mají zvyky, tradiční jídlo a podobně," říká manažer, který na Kostarice ochutnal živé mravence.

Dodnes si pamatuje svoji první cestu mimo socialistický blok. "První den, kdy Rakousko otevřelo pro Čechoslováky hranice, jsem ještě ten večer sedl se dvěma kamarády z vysoké na vlak a jeli jsme do Vídně. Tam jsme chodili s otevřenou pusou a bez peněz. A to bylo poprvé, kdy mě zaujal svět a rozhodl jsem se cestovat."

Byl už na všech kontinentech kromě Austrálie a Antarktidy. V Evropě si oblíbil třeba Lisabon a Chalkidiki, ze vzdálenějších lokalit preferuje Asii a Jižní Ameriku. "Mezi známými se vždy vyptávám na zemi, kam jedu, a mám předem jasno, že třeba v Peru chci vidět Machu Picchu. Ale pak hledám místa, kam nemíří davy turistů, a proto si najímám místní průvodce. Třeba na Bali to byl muž, který se na tamní univerzitě naučil česky."

Venezuela: Na nočním lovu krokodýlů a piraní

jarvis_5b60785f498e8cf848688e7a.jpeg
Foto: archiv Jaroslava Besperáta

Před více než deseti lety byl Jaroslav Besperát ve Venezuele a přišel tam na chuť adrenalinovému cestování. Pobřeží Karibského moře nebylo nic moc, tak se rozhodl pro výlet do džungle.

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.