Ještě než veřejnost uvidí nové modely aut na autosalonech v Paříži či Ženevě, zná Radek Bukovský takový vůz do všech detailů. Abrex, jedna z jeho firem, která patří do skupiny Unikont Holding, se totiž specializuje na zmenšené modely aut, lidově řečeno angličáky. Někdy i těch, které se teprve do sériové výroby chystají.

"Jako kluk jsem modely aut nakupoval v Tuzexu a Pragoimpu a už tehdy mě napadlo, proč nedělají také škodovky. To právě v Československu letěla Škoda 105," vzpomíná dnes 50letý podnikatel. Dokonce o svém nápadu tehdy napsal i do Matchboxu, samozřejmě zatajil, že je jen malý kluk. Modely škodovek do programu nezařadili, ale začali mu posílat katalogy. A Bukovský se ke své ideji vrátil až jako dospělý.

"Jak to šlo, tak jsem si v roce 1990 opatřil živnostenský list a o rok později založil Unikont," vzpomíná. Souběžně dělal dál ve státním podniku Metro, kde měl i noční služby, takže den věnoval obchodování.

"Babička mi jako klukovi říkala, ať dělám obchodního příručího. Tenhle divný název si dodnes pamatuji," usmívá se při vzpomínce na to, že dobrým obchodníkem býval už jako školák. "Dokázal jsem sehnat tehdy nedostatkové zboží, zahraniční gramofonové desky, kalkulačky, různou elektroniku. Ne kvůli tomu, že bych potřeboval peníze, ale protože mě to bavilo," říká. Za socialismu bylo podle Bukovského složité zboží sehnat, dnes je to obráceně. "Není problém cokoli vyrobit, nakoupit, ale umět to dobře prodat, to už je umění."

Dodnes o sobě Bukovský tvrdí, že by nepodnikal, kdyby ho to nebavilo. "Nejsem stachanovec, nestraším v práci od rána do noci, ale fakt mi všechno, co dělám, přináší radost a dobrý pocit."

Podnikatelský záběr má Bukovský široký. Od strojařiny přes development a obchod až po modely autíček. Začínal v pětici nadšenců, které spojoval právě on. Na čas zůstal v byznysu sám, dnes společnost Unikont Holding vlastní s Martinem Dvořákem, který byl členem onoho prvního obchodního týmu, pak na čas odešel a zase se vrátil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.