Kdo jiný by měl říkat, že jeho celoživotní láskou je cestování, než horolezec, fotograf, spisovatel a vlastně i profesionální cestovatel Rudolf Švaříček. Na otázku, kolik času tráví v roce na cestách, říká: "Většinu roku jsem na výpravách, které mě naplňují."

Za poslední rok byl v Barmě, Americe, Indii, Afghánistánu, Tádžikistánu, Ománu, Somalilandu, na Islandu. V západní Africe navštívil Sierru Leone, Libérii, Pobřeží slonoviny či Guineu, lezl na hory v Peru včetně Huascaránu, ale i na vrcholy v Bolívii. Už poněkolikáté se vrátil do oblíbeného Nepálu. Zdá se, že na takové cesty je 365 dnů v roce málo.

Má to štěstí, že si plní svůj dětský sen. Už jako malý kluk toužil cestovat. "Ještě na základní škole jsme jeli stopem kolem republiky." V období komunismu to pak byly cesty východním blokem, třeba v roce 1989 výprava Polar na severní polární kruh.

Poté v první polovině 90. let už následovaly velké expedice − Hedvábná cesta na půl roku a Marco Polo na rok a půl napříč Asií nebo Živá Afrika osm měsíců ve speciálu Tatry napříč černým kontinentem.

Je jasné, že na takových výpravách se cestovatel nenudí: "Život je plný zajímavých výzev, nacházím všude zajímavé podněty."

Bhútán: Od krále dostal za dřevěnou kravatu nové boty

jarvis_5b0571ea498eebb2aa202289.jpeg
Foto: archiv Rudolfa Švaříčka

Posledním rájem na zemi neboli Šangri-lou je podle Rudolfa Švaříčka Bhútán. Země na východním konci himálajských hor sevřená Čínou a Indií, kde individuální turistika téměř neexistuje. Do roku 2000 tam neznali televizi ani internet. "Poslední dlouhá léta je dračí země moje největší láska," říká cestovatel. A důvod? "Lidé jsou v čistém Himálaji opravdu mimořádní. I díky známosti s králem Bhútánu se nám daří dostávat senzačně do míst, kam noha cizince ještě nikdy nevstoupila."

Yettiho sice na vlastní oči nespatřil, ale park sněžného muže ano. Poznal rituály a zvyky lidí této země. "Na severu Bhútánu nosí srandovní bambusové kloboučky s anténkami, vypadají trochu jako mimozemšťané. Jinde zase mají Bhútánci pokrývky hlavy z jačích chlupů," vypráví Švaříček, který vlastní i unikátní bhútánské královské boty.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.