Už úřadují. Národní rozpočtovou radu, která má dohlížet na veřejné finance, tvoří trojice zkušených ekonomů. Předsedkyní je bývalá členka bankovní rady Eva Zamrazilová, trojici doplňuje někdejší rektor VŠE Richard Hindls a profesor ze stejné instituce Jan Pavel.
K ruce mají Výbor pro rozpočtové prognózy, kam dokázali nalákat známá jména jako Pavel Sobíšek, Jakub Seidler, Helena Horská, Michal Skořepa nebo Daniel Münich.
Ale zda tato sestava třech statečných s podporou desítky ekonomů bude schopna zkrotit notně rozlítané veřejné finance, se uvidí v nejbližších měsících.
Ta nejtvrdší metla v zákoně o rozpočtové odpovědnosti, která limituje dluh na 55 procentech HDP ještě nějaký čas nebude v akci (a vlastně doufejme, že nikdy).
Teď je potřeba, aby si nový úřad vydobyl renomé hned při projednávání prvního státního rozpočtu, ke kterému se dostane, a to je ten na příští rok. Výsledek se sice schválí až někdy v listopadu či prosinci, ale už nyní vláda sepisuje obecné výdajové rámce. Už v této chvíli rada zasáhla a pro příští rok jsou výdaje eráru stanovené maximálně na 1,496 bilionu korun.
Podstatnější je ale připojená výzva rady: "Plné vyčerpání výdajových rámců by vedlo k fiskální expanzi, která v současné fázi hospodářského cyklu není žádoucí, protože by dále mohla prohlubovat makroekonomické nerovnováhy."
Tedy v překladu: pane premiére Andreji Babiši a ministryně financí Aleno Schillerová, přestaňte už neustále navrhovat nesmyslně deficitní rozpočty a zkuste neslibovat všem a na všechny strany miliardy. Rezervy se naopak budou hodit, až se jednou hospodářský cyklus překotí do recese.
Je jasné, že premiér, který kropí kraje miliardovými sliby, takto zatím asi neuvažuje. Bude to tedy střet. A doufejme, že tři stateční z něj vyjdou vítězně. Bylo by v zájmu celého Česka už skončit s procyklickými rozpočty, na které se exekutiva už roky specializuje.