Zájem investorů na trhu fúzí akvizic zůstává vysoký, důvodem je přebytek peněz na trhu i díky levnému úvěrovému financování. "Přetrvává zájem o kvalitní aktiva, kterých je na trhu relativně málo," tvrdí Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic ze společnosti EY v České republice. Již nyní se podle jeho slov rýsují některé perspektivní transakce i z hlediska evropského trhu.

Jaké jsou hlavní důvody poměrně vysoké akviziční aktivity, která se na trhu drží již několik let?

U nás jsou to především silné makro­ekonomické fundamenty. Ale to samé lze vlastně vztáhnout i na hlavní obchodní partnery především z Evropské unie. A další motivací pro transakce je pokračující fenomén nástupnictví u privátně vlastněných českých firem. V několika případech šlo například také o snahu řešit nedostatek vlastních kapacit, zejména zaměstnanců.

Je stále vyjednávání o ceně tím nejdůležitějším v celém procesu? Tím, že je na trhu dost peněz, "šponují" prodávající ceny?

Nejdůležitější je vztah ceny ke kvalitě aktiva ve smyslu jeho dlouhodobě udržitelné ziskovosti a nerizikovosti. Pokud za stejně kvalitní aktivum platíte stále více − například vlivem rostoucího množství disponibilních zdrojů, tak samozřejmě přesouváte výhodnost transakce do rukou prodávajícího na úkor kupujícího.

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.