Advokáti a daňoví poradci bijí na poplach − stát se podle nich snaží v souvislosti s novelou daňového řádu o prolomení jejich mlčenlivosti. Podobné zásahy přitom právníci kritizovali už vloni v březnu, kdy se změny v daňovém řádu poprvé diskutovaly v rámci meziresortního připomínkového řízení. Novela má do tuzemských zákonů přenést evropskou směrnici o mezinárodní spolupráci v oblasti daní, která bojuje proti praní špinavých peněz. Už teď je Česko s přípravami pozadu.
Spory o mlčenlivost už před rokem
Směrnice požaduje, aby se čeští berní úředníci mohli dostat k informacím bank či advokátů v případě, že je o to požádá finanční úřad jiného státu. Údaje by se týkaly například toho, kdo je skutečným majitelem účtu nebo vlastníkem firmy. Získávané informace z oblasti boje proti praní špinavých peněz pak mají být podle směrnice používány pouze v rámci mezinárodní spolupráce.
"Český správce daně měl mít k těmto informacím přístup jen v případech, kdy si je od něj vyžádá správce daně z jiného členského státu unie," říká Eva Doložílková z advokátní kanceláře KPMG Legal.
Ministerstvo financí před rokem nad rámec směrnice navrhlo, aby mohlo získávat údaje i pro vnitrostátní správu daní. "Nechceme být v horším postavení než zahraniční orgány," vysvětlil tehdy ředitel daňové legislativy ministerstva financí Karel Šimek. Pokud by se podle něho Česko striktně drželo unijního textu, mohla by nastat absurdní situace, kdy by tuzemští správci daně museli žádat své zahraniční kolegy, aby jim od českých subjektů zjistili a poskytli informace o českých občanech. Návrh zkritizovaly profesní komory i politici a výsledkem pak byl kompromisní návrh, který průlom do povinnosti mlčenlivosti omezoval tak, aby šlo o situace výjimečné a nezneužitelné, ať již jednou, nebo druhou stranou.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později