Letos mi bude padesát. (Předešlé větě Angličané říkají "phishing for compliments", takže doufám, že jste přerušili čtení, spráskli ruce a nahlas zvolali: "Panebože, jemu bude padesát? Ale podle těch článků a fotek bychom řekli, že je mnohem mladší!" nebo něco podobného.)

Bude mi padesát. Když to porovnáme s výdrží baterie u mobilního telefonu, je padesátka to samé, jako když se vám na displeji objeví, že vám zbývá − při střední délce života mužů v Česku kolem 75 let − už jen 34 procent baterie.

To je důvod k panice! Jako by skončila legrace. Člověk už neotvírá nové aplikace, stav baterie kontroluje každých pět minut a očima neustále hledá zásuvku, kde by si te­lefon mohl dobít.

No jo, ale jak si dobijete baterky, když jste stárnoucí, skoro padesátiletý muž? To nejde.

Nebo ano?

Počátkem týdne byl v Praze Aubrey de Grey. Čtyřiapadesátiletý Angličan s dlouhým prošedivělým plnovousem, který si nezastřihuje od roku 1995, je asi největší současnou superstar nesmrtelnosti. Nebo dlouhověkosti. Žije a pracuje v Silicon Valley. Tamním miliardářům a milionářům slíbil, že mají dobrou šanci dožít se tisíce let. Nebo i více.

Klepete si na čelo? Možná oprávněně. Možná ne. De Grey přijel do Prahy na konferenci americké Singularity University, což je akce, jejíž ambicí je představit nejlepší mozky a nejzajímavější nápady současnosti. Ve střední a východní Evropě se na pražském Žofíně konala vůbec poprvé.

"Kolik vám je let?" zeptal se de Grey na pódiu moderátora, televizního novináře Daniela Stacha. Ten odpověděl, že 29. A hned se zeptal, jestli i on má šanci dožít se tisícovky. "Docela velkou," odpověděl de Grey.

Provokující Angličan tvrdí, že stárnutí je největší problém, s kterým se lidstvo potýká. A že je šokující, že jeho existenci fakticky popíráme a odmítáme ho řešit. "Většina lidí vám řekne: Samozřejmě že stárneme. Je to normální a přirozené. Nedá se s tím nic dělat," tvrdí de Grey.

A hned dodává, že je to nesmysl. Každý den zemře 100 tisíc lidí na nemoci spojené se stářím. Celkově to jsou dvě třetiny všech zemřelých. A my jen pokrčíme rameny a poznamenáme, že tak to prostě je.

Dá se proti tomu něco dělat? De Grey říká, že ano. A že řešení není zázračně jednoduché (kdo čekal, že k dispozici bude pilulka nesmrtelnosti, dočká se zklamání), ale ani nepřekonatelně složité. Zjednodušeně řečeno, receptem na dlouhověkost je kvalitní údržba lidského těla.

Podle de Greye už dnes víceméně víme, jak stárnutí buněk zastavit nebo zpomalit. Co to obnáší a jak to udělat. Zmínil několik směrů výzkumu, který probíhá, a pokud bude úspěšný, mohli bychom se "nesmrtelnosti" dočkat do pěti až deseti let. Podle de Greye jsou šance vyrovnané, padesát na padesát.

Vousatý vizionář je víc showman než seriózní vědec. Pub­likum baví vtípky, uměřenou arogancí a hlavně příslibem dlouhého života. Byť slovo dlouhověkost nemá rád. Délka života, pro naprostou většinu lidí dvouciferná, je podle něj pouze číslo. Zažitá norma. "Stárnutí je nemoc, kterou z nějakého důvodu odmítáme léčit," říká. A lidé tleskají.

Mnohé přesvědčil natolik, že mu pomáhají jeho výzkum financovat. Zvlášť mladé miliardáře z technologické branže tohle téma fascinuje. Počátkem roku získal de Grey miliony dolarů od lidí pohybujících se kolem kryptoměn. Čtyřiadvacetiletý Vitalik Buterin, zakladatel etherea, po bitcoinu druhé nejúspěšnější kryptoměny, mu dal 2,4 milionu dolarů.

Dejme tomu šanci. Když jsou peníze a vůle, někdy se i dějí zázraky. Silicon Valley se zázraky tak trochu počítá.

Jak jsem psal, letos mi bude padesát. Lidem mého věku slibuje de Grey až stovky roků života navíc. Nijak zvlášť s tím nepočítám. Ale neříkám ne.

Související