Prezidentský úřad má v Česku nemalou váhu a je o co bojovat. Nejde jen o možnost přímo ovlivňovat politiku − hlavně rozmísťováním svých lidí −, ale rovněž o modelování názorů veřejnosti. Ta od Masarykových dob bez ohledu na mnohdy neucti­vé komentáře pozorně sleduje, co se na Pražském hradě děje a říká.

Stávající prezident Miloš Zeman zastupuje plebejskou část populace, většinou lidi starší a hůře vydělávající, z venkova a zpravidla se hlásící k levici. Přesto mezi jeho přívržence patří také nemálo úspěšných lidí a intelektuálů. Některým zase imponuje jeho tvrdá obhajoba postaru chápaných národních zájmů, což mu zajišťuje podporu části "reaganovské" pravice, třeba Václava Klause. Svorníkem jeho příznivců je obava z migrantů a etnic­kých i kulturních změn jak doma, tak v Evropě.

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.