Vánoce strávila devatenáctičlenná parta českých polárníků doma, ale Silvestra už v chilském Punta Arenas, kde čekali na ledoborec. Ten je má přepravit k Mendelově vědecké polární stanici, kterou v Antarktidě provozuje brněnská Masarykova univerzita.

"Na ostrov Jamese Rosse, kde stanice leží, poplujeme přes Drakeův průliv, což je nejbouřlivější moře světa. Čekají nás čtyři dny, které lze přirovnat k nepřetržité jízdě na kolotoči, takže mořská nemoc je prakticky nevyhnutelná," uvádí Pavel Kapler, náčelník stanice. Ta funguje v Antarktidě oficiálně už deset let, Kapler na ni jezdí jako vedoucí expedice od roku 2011.

"Naše stanice leží na unikátním odledněném území. Je to takový zlomeček Antarktidy, který není pokryt ledem, alespoň po dobu krátkého jižního léta," naznačuje, že pobyt je vymezený do konce března. V této době čekají polárníky docela příjemné teploty kolem nuly. "Ale mohou klesnout i k minus 20 stupňům Celsia," dodává Kapler.

On sám je cestovatel tělem i duší, v soukromí i v práci, ale cesty do Antarktidy považuje za vrchol. "Teď už o dovolené ani adrenalin nevyhledávám, v Antarktidě ho mám dost."

Stačí k tomu prý jenom setkání s tamní faunou. Nejméně nebezpeční jsou tučňáci. "Ale už jsem viděl botu prokousnutou od lachtana, ten je nebezpečný i na souši. Ve vodě zase kosatky a tuleni leopardí. S tímto tuleněm jsme se na sebe dívali asi tak ve čtyřmetrové vzdálenosti, naštěstí na ledu," vzpomíná Kapler. Ani velryba prý není nejpoetičtější. "V tom prostředí bez jakéhokoliv zápachu je její vyfouknutí vzduchu výrazně cítit."

Nový Zéland: Honákem krav na motorce

jarvis_5a4ce353498ec211e472c2f8.jpeg
Foto: archiv Pavla Kaplera

Pavel Kapler si už jako student brněnské Mendelovy univerzity přivydělával u francouzského historického filmu či v Itálii sběrem jablek. Poté, co složil doktorát z aplikované a krajinné ekologie, ve 26 letech vyrazil na Nový Zéland. S úsměvem to přirovnává ke středověku. "Tehdy se z nešťastné lásky nechali naverbovat na vojnu, já na mléčnou farmu."

Byla z toho cesta, na kterou dodnes vzpomíná − z půlročního pobytu hlavně na dva měsíce, kdy se stal honákem dobytka, přesněji 1200 kusů krav.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.