Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury vyšel závěr kampaně a těší se na poslanecká křesla. Poslední průzkumy veřejného mínění zaznamenaly výrazný vzestup jeho popularity.

Ale to není jediný pozoruhodný vzestup, který Okamurovo hnutí zaznamenalo. Týdeník Ekonom prošel výroční zprávy a dary hnutí za poslední dva roky a zmapoval rekordní nárůst přízně sponzorů. Podle výroční zprávy SPD za minulý rok dary a dědictví dosáhly 820 tisíc korun od stovek příznivců hnutí. Většinou se jednalo o stokorunové částky, nejvyšší byl 50tisícový dar, více než deset tisíc dalo jen šest příznivců.

Letos na 800 tisíc stačilo jen osm darů. Shodou okolností v drtivé většině od lídrů SPD pro sněmovní volby.

Jen v srpnu darovalo straně po 100 tisících deset krajských jedniček, zbytek to zvládl dříve či lze najít jejich vazby na jiné 100tisícové dary.

Tomio Okamura na dotaz týdeníku Ekonom, zda kandidáti povinně přispívají na kampaň, nereagoval. Toto téma ale už řeší i příznivci hnutí na sociálních sítích.

Vytěžený Úsvit

Okamura už jednou úspěšně v politickém byznysu bodoval. V roce 2013 ve sněmovních volbách uspěl s hnutím Úsvit. Zisk 6,88 procenta hlasů a 14 mandátů znamenal pro hnutí příspěvek od státu 32,3 milionu za hlasy, dále pak jednorázový příspěvek 10 milionů pro stranu, která přesáhla pět procent podpory, a konečně 10,8 milionu za mandáty.

Okamura hnutí snadno ovládal, protože strana měla dokonce méně členů, než poslanců (členů bylo devět, zatímco zákonodárců 14).

Na jaře roku 2015 ale v hnutí došlo k rozkolu a Okamura jej opustil. Začaly zároveň na povrch vyplouvat detaily o financování Úsvitu.

Hnutí platilo dvojici PR agentur ATM a 10 minutes, o kterých Česká televize posléze zjistila, že jsou téměř nedohledatelné či mají sídlo v domku, kde přebývají bezdomovci.

Nejprve jen v médiích, ale nyní už i na sociálních sítích, koluje také smlouva, kterou uzavřel Okamura jako tehdejší předseda hnutí s Okamurou jako dodavatelem PR služeb. Měsíčně měl předseda Okamura posílat dodavateli Okamurovi skoro milion korun.

Politik před několika dny v Seznamu Zprávy vysvětloval, že to byla splátka úvěru, který hnutí poskytl a že žádnou podobnou vazalskou smlouvu se svým novým projektem SPD nemá.

Klíčové peníze za krajské volby

Financování SPD je podle veřejně přístupných zdrojů skutečně poněkud jiné. Klíčovým momentem jsou krajské volby minulého roku. V nich Okamura zabodoval a připsal si 18 mandátů. Tím pádem získal nárok na roční příspěvky od státu. Zároveň se jeho úspěchem a krachem ostatních protiimigrantských a protiunijních formací jasně ukázalo, kdo bude lídr pro takto naladěné voliče ve volbách do sněmovny.

Pro ty si tak Okamura už mohl vzít úvěr 18 milionů, za který ručí právě státním příspěvkem za krajské volby. Teprve kdyby peníze od státu nepřišly, ručil by bance svým majetkem. Ale vzhledem k tomu, že k zadržení příspěvku státem není důvod, nepředstavuje úvěr pro šéfa hnutí riziko.

Investice se navíc ve volbách pravděpodobně výrazně zhodnotí. V rámci úprav pravidel pro kampaně se navyšoval příspěvek na mandát z 855 tisíc na 900 tisíc korun. Okamura také může doufat, že získá ještě více procent než Úsvit v minulých volbách.

K tomu se přidávají zmiňované dary, kde stokoruny a tisíce nahradily sumy desetitisícové a statisícové.

Nový a lepší byznys

V březnu 2015, kdy Okamuru jeho spolustraníci vyloučili z Úsvitu, byl politik na dně a penězovody na hnutí v troskách. Během dvou let ale dokázal vybudovat nový projekt, který bude možná ještě úspěšnější. Podle výroční zprávy SPD za rok 2015 tehdejší příjmy nového subjektu činily pouhých 318 tisíc korun, pokud však nyní uspěje, jak naznačují průzkumy, letos to už budou vyšší desítky miliónů.

Související