Okolnosti jejího nástupu do čela mocného regulačního úřadu už dnes nejsou podstatné, byť dosud se spekuluje, zda bychom její šestiletou vládu vůbec měli bez mocného přičinění vedoucí kanceláře premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Rázná Vitásková, které se přezdívalo "plynová královna", brzo začala úřad čistit od bývalého vedení. Zároveň politici zjistili, že s tím už nic nenadělají. Z předsedy regulátora učinili zákonem prakticky nedotknutelnou figuru a Vitásková si to další roky náramně užívala. Jak choré vztahy mezi regulátorem a exekutivou panovaly, ukazuje i její poslední otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, v němž ho viní z fatálního selhání při výběru jejího nástupce. Respektive nástupců, protože úřad nově bude řídit pětičlenná rada.

Vitásková postupně utvořila v ener­getice svět, kdy prakticky s každým zúčastněným v oboru byla nějak v konfliktu. Nutno ale uznat, že ne vždy ona byla iniciátorem. Kauza solárních baronů se udála ještě před jejím nástupem, ona pak už jen řešila důsledky. A to zcela po svém: to znamená, že si vždy vylezla na barikádu a všechny spolehlivě rozhádala.

Vitáskové se vlastně není moc co divit, že vše brala tak osobně: nepravomocně je odsouzená v kauze fotovoltaik na 8,5 roku, a prý ji chtěli dokonce zavraždit.

Její poslední roky už byly jen festivalem naschválů. Vláda se Vitáskovou snažila nepříliš chytře odvolat s účinností nového služebního zákona. Tlak ustála a na oplátku kandidovala minulý podzim na senátorku za Úsvit na Ostravsku. Kdy byla nejmocnější úřednicí státu a kdy političkou, nebylo tehdy vůbec snadné rozlišit.

Šestileté funkční období, ze kterého nelze být prakticky odvolán, se zdá být jako celkem dlouhá doba, aby se člověk zapsal do historie. Ale Vitásková zvládla navršit tolik kauz, jako by tam seděla alespoň let dvanáct.

Výsledkem je podle kritiků nepříliš dobře fungující úřad, který nadělal příliš zlé krve. A také nové kolektivní vedení úřadu, ve kterém se zřetelně odráží snaha politiků už pro příště nedopustit tak svéhlavou samovládu, jako tomu bylo za této "Johanky z ERÚ".

Související