Podnikatel Constantin Kinský, který se narodil ve Francii, ale hovoří česky a trvale žije ve Žďáru nad Sázavou, je již sedm let předsedou Francouzsko-české obchodní komory. Těší ho, že francouzským firmám se v Česku daří, ale domnívá se, že naši podnikatelé málo využívají možností investovat v zemi galského kohouta.

Od nové francouzské politické garnitury očekává prohloubení reforem. Zároveň upozorňuje, že mnohé změny již proběhly a byly úspěšné, jen se o nich tady neví.

Francouzské hospodářství zažívá oživení. Projeví se to na vzájemném obchodě či na chuti českých a francouzských firem investovat v druhé zemi?

Hospodářské vztahy mezi Českou republikou a Francií jsou stabilní a spolehlivé. Tyto vztahy příliš nezávisí na momentálním vývoji spotřebitelské nálady, ale jsou dlouhodobé, protože vycházejí z reálných ekonomických základů. Každý rok za námi přichází kolem 30 francouzských firem, které mají zájem o působení v České republice. Zhruba 70 procent firem, které sem přišly v posledních 10 letech, se v Česku úspěšně uchytilo a zůstalo.

Česká republika je mnohem menší než Polsko, které si francouzští investoři mimořádně oblíbili. Jak si ale vede ve srovnání se Slovenskem a Maďarskem?

Část dosavadního úspěchu by bylo moudré investovat do dalších reforem, do školství a infrastruktury.

Polský trh je rozsáhlý, což je nepochybně velké plus, avšak z České republiky lze již výhodně operovat také v jižní oblasti Polska, zejména kolem Krakova, a to se pro mnohé francouzské firmy stává velice zajímavou možností. Z logistického hlediska je možné z České republiky obsluhovat podstatnou část střední Evropy, k čemuž v poslední době skutečně dochází. Spíše nás tedy mrzí, že polské a slovenské firmy projevují ve srovnání s českými relativně větší zájem o investování a podnikání ve Francii. V tomto směru by Češi měli přidat.

Co vlastně hledají a nacházejí francouzské společnosti v Česku?

Firmy, které sem přicházejí z Francie, k tomu mívají dva hlavní důvody, a navíc jeden doplňkový. Klíčovým důvodem je, že Česká republika je sama o sobě důležitá. Jde o hospodářsky nejvyspělejší zemi v regionu, s kvalifikovanou a velice spolehlivou pracovní silou, s výbornou úrovní inženýrů. Druhým lákadlem je, že díky volnému pohybu zboží a osob Česko představuje výbornou základnu, ze které lze obsluhovat rovněž Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rakousko. Znám dokonce firmy, jejichž česká pobočka má na starosti balkánské země, například Chorvatsko.

A tím doplňkovým motivem je skutečnost, že v Polsku a Maďarsku cítí investoři v posledních letech nejistotu, pokud jde o politické směřování, zatímco Česko představuje z tohoto pohledu ostrov stability v rozbouřeném moři. A ten ostrov je navíc velice pěkný.

V době krize přilákala Praha některé francouzské malé podnikatele, protože zjistili, že zde mohou dosáhnout vysokého životního standardu při nízkých nákladech. Zároveň si pochvalovali disciplinované zaměstnance, letecké spojení i zázemí francouzského lycea. Platí to ještě?

Ano, a platí to stále více. Těší mě také skutečnost, že do České republiky kaž­­doročně přijíždí 50 až 70 Francouzů po studiích, kteří tu rok či dva sbírají zkušenosti. Česko je zkrátka magnet, kde se krásně žije. A je to až nebezpečné: hrozí riziko, že by tato země mohla usnout na vavřínech. Určitě by bylo moudré část dosavadního úspěchu investovat do dalších reforem.

V jakém směru?

Zejména je třeba ustavičně investovat do školství. Posilovat nejen technické znalosti, ale rovněž měkké dovednosti studentů, jejich charakter, schopnost prezentovat, uvažovat komplexně, pracovat v týmu, jakož i otevřenost a sebevědomí. Dále je nutné investovat do fyzické infrastruktury, například do dálnic a železnice. A zapomínat by se nemělo ani na zefektivnění chodu úřadů, v čemž by mohl jako vzor posloužit francouzský kariérní řád.

Jak se tu vede samotné komoře?

Naše komora vznikla v roce 1996. Nyní sdružuje přes 300 členů. Patří k nejaktivnějším komorám v rámci České republiky; na naše akce loni přišlo 4600 hostů. Služeb našeho obchodního oddělení využívá každý rok zhruba 80 firem. Jsme součástí sítě 115 francouzských obchodních a průmyslových komor v zahraničí, přičemž v rámci menších států jsme patrně nejaktivnější francouzskou zahraniční komorou. Daří se nám dobře, a to také proto, že vztahy mezi našimi státy jsou v posledních letech na všech úrovních, včetně té nejvyšší, velice seriózní a přátelské.

Myslíte, že to vydrží?

Uvidíme, jak to bude po volbách, které naše země čekají. Předpokládám však, že vztahy zůstanou na vysoké úrovni, a to i proto, že Česko podle mého názoru zůstane oním ostrovem racionality a rozvahy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.