Největším rizikem pro majitele je, že si do bytu nastěhuje neplatiče nebo člověka, který nemovitost "vybydlí". Zásadní je výběr mezi zájemci o pronájem. Co by "prověrka" měla zahrnovat?
"Jako majitel se nebojte vést podobný rozhovor, jako kdybyste někoho přijímali do zaměstnání," říká s nadsázkou ředitel realitní kanceláře Maxima Vladimír Zuzák. Mezi důležité otázky patří například ty, proč se nájemce stěhuje z předchozího pronájmu, jaká je jeho finanční situace nebo kde pracuje. V případě pochybností je možné si některé údaje ověřit. Dlužníka je například možné odhalit nahlédnutím do rejstříku dlužníků či databáze exekucí.
Samozřejmostí by mělo být také vyžádání referencí od majitele bytu, kde zájemce o bydlení žil předtím. Minulý pronajímatel by měl potvrdit, zda s nájemcem nebyly problémy, jestli platil řádně a včas, zda nepoškodil vybavení bytu nebo třeba neměl konflikty se sousedy.
Pokud zájemce prověřováním projde, nastává čas přípravy smlouvy. Realitní experti nedoporučují využívání šablon z internetu. Autorem smlouvy by měl být právník. Hlavní doporučení pak zní: smlouva by měla být co nejkonkrétnější. "Dobře uzavřená smlouva o pronájmu jasně definuje podmínky i povinnosti obou stran včetně případných sankcí a možností ukončení smluvního vztahu," doporučuje Jiří Vondrák z kanceláře Ráj nemovitostí.
U nových nájemců realitní makléři radí uzavírat smlouvu na dobu určitou, nejlépe na jeden rok. Jako pojistka pro případné škody pak slouží kauce − běžná je ve výši jednoho nebo dvou měsíčních nájmů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později