Moje firmy v Česku zaměstnávají 35 tisíc lidí, zdůrazňoval s oblibou ministr financí Andrej Babiš ještě předtím, než převedl svůj byznys do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. Obrázek jednoho z největších zaměstnavatelů v Česku měl potvrdit, že na rozdíl od běžných politiků doopravdy "maká", a užitek z toho mají navíc i tisíce Čechů, zaměstnanců Agrofertu.
Už loni ale v rámci kampaně Konec levné práce odborářský boss Josef Středula tento obrázek poněkud narušil: upozornil, že Agrofert není dobročinný spolek starající se hlavně o blaho svých zaměstnanců. Středula na svém twitterovém účtu zveřejnil zajímavé nabídky práce firem z holdingu. Příklad? Pozice dělníka ve výrobě ve společnosti Vodňanská drůbež, v chladném a vlhkém prostředí za nástupní mzdu 12,5 tisíce korun. Nebo: dělník na etiketování výrobků v Kosteleckých uzeninách, v třísměnném provozu od 13,5 tisíce za měsíc.
Kolik tedy lidé zaměstnaní ve firmách z holdingu vydělávají? Týdeník Ekonom analyzoval průměrné mzdy zhruba ve stovce firem z impéria. Vedle toho prošel také desítky pracovních nabídek a inzerátů společností Agrofertu za poslední půlrok. Oba údaje pak porovnal s českým průměrem. Výsledek? V zemědělství polovina firem holdingu platila méně, než je český průměr. Naopak dopravní firmy, které se musí potýkat s nedostatkem řidičů nákladních vozů, zaměstnance umějí zaplatit nadprůměrně. Vůbec nejhůře jsou na tom málo kvalifikované profese. Dělníky či řemeslníky hledají některé z "Exbabišových" firem často za mzdy hluboko pod českým průměrem.
Nejlépe se v Agrofertu mají řidiči
Andrej Babiš vystupuje jako přísný správce státní kasy. S blížícími se volbami nicméně i jeho "lakota" při rozdělování veřejných peněz postupně ustupuje do pozadí. I přes počáteční odpor nejprve loni v létě kývl na zvýšení platů učitelů. Pak v září dostali příslib vyšší mzdy také další státní zaměstnanci; na podzim se dočkali zvýšení důchodů penzisté. A letos na začátku roku Babiš nakonec souhlasil se zvýšením platů policistů a hasičů.
Je ministr financí stejně štědrý při počítání mezd svých − tedy ještě donedávna − zaměstnanců? Z výše uvedených inzerátů nabízejících práci za mírně řečeno nepříznivých mzdových podmínek se zdá, že nikoliv. Dva inzeráty jsou nicméně na hodnocení málo.
Polovina pod průměrem
Kolik tedy vydělávají lidé zaměstnaní ve firmách patřících ještě nedávno druhému nejbohatšímu člověku v Česku, který tvrdí, že více peněz už nepotřebuje? Týdeník Ekonom analyzoval mzdy v necelé stovce firem z holdingu Agrofert. "Velmi se omlouvám, ale nebudeme se k tomuto tématu aktuálně veřejně vyjadřovat," odpověděl personální ředitel Kosteleckých uzenin Zdeněk Ludmila na dotaz už při nedávném průzkumu Ekonomu o přidávání v českých firmách. Ekonom proto spočítal průměrné mzdy z výročních zpráv podniků, posledních dostupných za rok 2015, a to pro běžné zaměstnance, bez vedení.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později