Je to jako lavina valící se posledních čtyřicet let. Z hlediska malého investora je to pravděpodobně doposud největší revoluce na finančních trzích 21. století. Z hlediska profesionálního managementu je to největší zabiják jejich pracovních pozic. Mohou být základním stavebním kamenem penzí budoucích penzistů západního světa, nebo naopak potenciálním zdrojem jiskry, která nastartuje další zemětřesení na světových burzách. ETF neboli exchange-traded funds, do češtiny překládané jako burzovně obchodované fondy.

Před čtyřiceti lety Jack Bogle a jeho Vanguard poslal na trh první emisi svého indexového fondu, a položil tak základ nízkonákladového investování. Po těchto čtyřech dekádách je Bogle legenda a jeho nápad jednou z nejexpanzivnějších myšlenek finanční Ameriky pomalu se přelévající i přes Atlantik. "Měníme Wall Street, měníme odvětví podílových fondů," prohlásil 87letý guru ETF loni v rozhovoru pro Bloomberg. "Bereme zisky Wall Street a vracíme je zpět běžným investorům," popisuje revoluci, kterou vyvolal. Pokud tedy je jedním z vašich předsevzetí do roku 2017 trochu víc investovat, ETF mohou být jednou z cest. Nebudete ostatně sami, během následujících pěti let televizní stanice CNBC očekává příliv nových investorů a téměř ztrojnásobení celkových aktiv z aktuálních tří bilionů dolarů.

Jen zanedbatelný počet investorů − včetně těch profesionálních − je schopný dlouhodobě porážet trh.

Je to v podstatě geniální nápad reagující na základní zjištění finančních trhů, že jen zanedbatelný počet investorů − včetně těch profesionálních na plný úvazek − je schopný dlouhodobě porážet trh (zhodnocovat více než benchmark). Portfolio manažeři nebudou souhlasit a mávat svými výsledky za poslední rok, dva nebo tři, ale faktem je, že většina těchto úspěšných sérií výhledově končí a legendární status Warrena Buffeta, Petera Lynche nebo Johna Templetona získává málokdo. Navíc, pro malého investora je prakticky nemožné zjistit, který z portfolio manažerů by alespoň mohl mít potenciál se těmto legendám přiblížit. Základní poučky hovoří o tom, že zisky z minulosti nezaručují budoucí výsledky, pro malého investora je zároveň prakticky nemožné domoci se rozhovoru s manažerem svého podílového fondu. A jednotky procent, které tito za své služby jako poplatek vybírají, dlouhodobě ryjí do portfolií klientů solidní odvodňovací kanál.

Levné, snadné, nenáročné

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.