V pražské firmě AB Clima uzrál během minulého roku nápad, že se pokusí sestrojit nový typ tepelného čerpadla. Nevyhřívalo by jako obvykle rodinné domy, ale celé panelákové bytovky. "Náš návrh počítá s moderními technologiemi, které v Evropě ještě nikdo nepoužívá. Před konkurencí bychom se ocitli v předstihu o deset až patnáct let," říká šéf vývoje společnosti Petr Tavlaridis a zaujatě popisuje výhody plánovaného čerpadla.

Nadšení ho však úplně přejde, když se stočí řeč na dotaci z Evropské unie, o kterou se firma rozhodla požádat. Využila operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zaměřený na rozvoj menších a středních podniků. Šance na proplacení více než poloviny z jedenácti milionů korun, což byly odhadované náklady 2,5letého vývoje nového čerpadla, vypadala velmi lákavě. Krátce poté, co se AB Clima pustila do přípravy projektu, ale začala narážet na byrokratickou hráz nelogických předpisů a omezení.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.