Visí nad globální ekonomikou jako Damoklův meč hrozba nové recese? Předpovědí, že něco takového opravdu hrozí, přibývá, i když důkazy zatím jsou nepřímé a hlavně na základě analogií s dřívějším vývojem. Jednou takovou je tvrzení, že od začátku poslední recese v hospodářském a finančním centru světa, tedy v USA, uběhlo už devět let. Přičemž od roku 1980 se v USA tyto poklesy dějí v intervalu nanejvýš deseti roků. To pochopitelně vyvolává obavy také ve zbytku světa.

Letos v říjnu, těsně před americkými volbami, přišel s novým varováním investiční expert a vlivný ekonomický publicista John Mauldin. Tvrdí, že recese je za funkčního období příštího prezidenta vysoce pravděpodobná. Nikoliv hned první rok, avšak pro rok druhý či třetí o ní už mluví jako o hotové věci. Problémem je obří státní dluh, který se blíží 20 bilionům dolarů a překračuje roční hrubý domácí produkt USA. Tak masivní zadlužení totiž limituje vládní možnosti recesi aktivně čelit.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.