Dveře od auta jsou nuda, dalo by se říct. Otevřít, zavřít a vystoupit, nastoupit. To je, oč tu běží především. Čas od času se ale najdou odvážní designéři, kteří si usmyslí, že i tak obyčejnou věc, jakou jsou dveře, by bylo možné ozvláštnit. Když se jim to povede, dají mnohdy vzniknout ikonickým automobilům.

Takovým bylo například BMW Z1 z roku 1989, které mělo navázat na tradiční lehké roadstery britské školy. Vozy z Albionu mnohdy měly místo dveří jen plátěné náhražky, nebo rovnou nic, což ale pro luxusní vůz z Mnichova příliš nefungovalo. A tak auto přišlo se zásuvnými dveřmi. Stačilo stisknout kliku a dveře se za zvuku elektrického motůrku ladně vnořily do prahů. Na další stisk opět vyjely vzhůru. Bylo to a stále je nezvyklé představení, které přitáhlo hodně fanoušků a později sběratelů.

Vzhůru výklopné dveře se objevovaly a objevují hlavně u sportovních aut, nebo alespoň takových, která se tváří sportovně. To je případ DeLoreanu, který se předvedl v trilogii Návrat do budoucnosti. Nebýt speciálních dveří typu gullwing, šlo by v podstatě o podprůměrné nezajímavé kupé. Dveře, které při otevření připomínají křídla racka, jsou sice hezké, ale zato nepraktické. V moderní podobě se nejvíc povedly automobilce Tesla, která jimi vybavila svůj rodinný Model X. Dveře usnadní nástup do druhé řady sedadel a mají navíc čidla, takže zabrání nechtěnému střetu s okolními vozy či stropem garáže. Kromě toho mají ještě jeden kloub, který umožňuje jejich zvednutí i ve stísněných prostorách.

Stejnou klasikou jako dveře typu gullwing jsou i ty protisměrně otevírané. Ty se v předválečných vozech používaly poměrně často, protože se díky nim do vozu elegantně usedá. Vysloužily si ale přezdívku "sebevražedné dveře". Občas se totiž stalo, že se za jízdy otevíraly, což bylo pro nepřipoutanou posádku životu nebezpečné. Jedna automobilka se ale rozhodla svůj odkaz zachovat a používá protisměrné dveře dodnes. Je to Rolls-Royce, jehož vozy díky tomu mají ještě větší eleganci. Dnes už nejsou nebezpečné, po rozjetí se zamykají. Navíc jsou velmi těžké. A i proto má pasažér k dispozici tlačítko, kterým je elektricky zabouchne, aby se nemusel namáhat.

Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.