Jeden pytel na muslimy

Na mši při příležitosti pohřbu francouzského kněze podřezaného islamisty přišla i stovka muslimů. Chtěli tím vyjádřit solidaritu s křesťany a symbolicky odsoudit vraždu z nesmyslné náboženské nenávisti, spáchanou ve jménu islámu. Krásné gesto má ale dvě zásadní slabiny.

Zaprvé je věcně nesmyslné. Muslimové, kteří na mši dorazili, mají s vraždou společného asi tolik jako papež František se středověkým upalováním čarodějnic nebo dnešní mladí Češi s poválečným odsunem Němců. Tedy vůbec nic. Proč by se za to měli omlouvat a proč by se k tomu měli vůbec vyjadřovat? Jen proto, že to spáchali jejich souvěrci? V tom případě nese každý ateista spoluvinu za zločiny Stalinova režimu.

Druhou slabinou je, že velká část z nás to hezké gesto stejně odmítla, protože se nám nehodí do našich předsudečných a rigidních mentálních schémat. Muslimy házíme do jednoho pytle s nápisem "cizáčtí náboženští fanatici a teroristé". Na Facebooku se třeba objevily posty o tom, že účastníci mše nebyli "správní" muslimové a že islám nereprezentují. Všichni ale víme, že ho reprezentovali vrazi kněze.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.