Až 20 tisíc Ukrajinců by mohly zaměstnat tuzemské firmy. Mají o ně zájem textilky, oděvní firmy, ale i podniky z automobilového průmyslu včetně mladoboleslavské Škodovky. Ta už několik měsíců hledá pracovníky pro svůj závod v Kvasinách. Z celkového počtu 2000 nově vznikajících pracovních míst se zatím ze zdrojů českého trhu práce podařilo obsadit jen zhruba polovinu. "Hledáme vhodné uchazeče zejména na pozice automechanik, karosář, svářeč, operátor výroby a operátor logistiky. Pociťujeme ale nedostatek lidí se správným profilem," popisuje Jana Bahníková ze Škody Auto. Personalisté věří, že právě mezi Ukrajinci by je mohli najít.

Jenže dostat do Česka žádanou pracovní sílu z Ukrajiny není snadné. Konzulát ve Lvově je přetížený, systém VisaPoint, prostřednictvím kterého si žadatelé o zaměstnanecká víza registrují termíny pro podání žádosti, nestíhá uspokojovat poptávku. Ani květnové navýšení zaměstnanců úřadu o pět, což mělo umožnit vyřídit ročně až o 5000 žádostí více, zatím podle zkušeností českých firem zlepšení nepřineslo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.