Když se po referendu o odchodu Velké Británie z Evropské unie začaly objevovat první zprávy o projevech xenofobie vůči přistěhovalcům ze střední a východní Evropy, čtyřicetiletého Radka Ruse a jeho polskou přítelkyni Kasiu ovládl strach. Česko-polský pár, který má osmnáctiměsíční dceru, si koupil rodinný domek ve středostavovské londýnské čtvrti, kde bydlí jen málo cizinců. "Nevěděli jsme, jestli to z těch lidí nevyplave," říká Rus. "Díky Bohu, vše je, jak bylo. Už se nebojíme."

Sousedé se k Rusovi a jeho partnerce chovají mile. Na ulici je zdraví, usmívají se. Při cestách autem ale český živnostník rád poslouchá mluvené slovo v rádiu a překvapilo ho, kolik Němců se po brexitu svěřilo moderátorům, že jim známí říkají, aby si ráčili zabalit. "Nejsme v tom sami jen my," poznamenává Rus. "Týká se to kohokoli, kdo není Angličan."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.