Čím bylo v předminulém století zlato a v minulém ropa, tím zřejmě bude v tom současném lithium. A z Krušných hor se nejspíš stane nové Eldorádo. Bez lithia se neobejde výroba výkonných akumulátorů, po nichž dramaticky stoupá poptávka, přitom ložiska tohoto kovu jsou ve světě rozložená velmi nerovnoměrně. Všechno začíná nasvědčovat tomu, že největší evropské zásoby leží v České republice.
"Momentálně se objem obchodu se solemi lithia pohybuje jen okolo miliardy dolarů ročně," uvádí týdeník Economist. Jenže už teď je tenhle prvek klíčovou surovinou pro výrobu akumulátorů pohánějících cokoliv − od smartphonů přes notebooky až po pracovní nástroje. S rostoucí oblibou elektromobilů poptávka po něm dál prudce poroste. Ne nadarmo investiční banka Goldman Sachs tvrdí, že lithium je nový benzin.
Český Klondike
Economist také upozorňuje na snahy využít lithiové akumulátory pro alternativní energetiku, což by zájem o tento prvek ještě podstatně zvýšilo. Současně přináší údaj, který vysvětluje, proč dávno známá ložiska v České republice najednou začala být tak zajímavá. Ještě v polovině loňského roku se cena tuny uhličitanu lithného (což je základní obchodovatelná surovina pro výrobu lithia) pohybovala okolo 6000 dolarů za tunu, na konci téhož roku už to bylo 13 tisíc dolarů a křivka grafu míří vzhůru téměř kolmo.
Někteří odborníci považují za reálné, že náklady na těžbu v České republice by se daly srazit až na 2000 dolarů za tunu − takže by nemělo překvapit, že o tom, kde leží Krušné hory, najednou vědí těžaři, bankéři a investoři i v daleké Austrálii.
Celkové světové zásoby těžitelného lithia odhaduje americká geologická služba USGS na 13 milionů tun. Významná ložiska lithia jsou jen v Číně, Jižní Americe (Argentina, Brazílie, Chile), v Kanadě a Austrálii.
Zatím se zdá, že v Česku se nachází šest procent světových zásob lithia, další evropské ložisko je už jen v Portugalsku. Tamní zásoby jsou asi 30 tisíc tun, zatímco v Česku jde zřejmě o statisíce tun (v souvislosti s ložiskem u Cínovce současné odhady mluví přibližně o 120 tisících až 330 tisících tun). Cena lithia v českých zásobách by podle dnešních odhadů byla asi 40 až 50 miliard korun, ale až se rozeběhne těžba, nejspíš se bude pohybovat v řádu stovek miliard až bilionů korun.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později