Taky se tak těšíte? Od 1. července bude muset stát a jeho složky začít zveřejňovat všechny smlouvy. Včetně státních a městských firem, které jsou dnes zahaleny rouškou tajemství a neproniknutelnosti.

Boj za prosazení tohoto klíčového zákona trval dlouho. Rekonstrukce státu s tímto tématem přišla zkraje roku 2013. Od té doby uběhlo mnoho vody a vystřídalo se mnoho vlád, proti registru smluv byly sneseny myriády důvodů, proč obce, města, státní firmy, městské firmy, příspěvkové organizace státu, kraje i obcí nemohou smlouvy zveřejňovat, jak to všechny totálně zahltí, obce budou muset přijmout armády úředníků, navýšit brutálně rozpočty… Prostě hotová apokalypsa. Sám jsem absolvoval vyčerpávající množství diskusí se Svazem měst a obcí, poslanci, senátory a zažil na vlastní kůži, jaké to je, když logické argumenty nemají žádný účinek. Na základě této zkušenosti jsem pochopil, že politici odmítají být pod kontrolou veřejnosti, starostové nechtějí, aby občané věděli, co a za kolik nakupují. Díky předvolební kampani Rekonstrukce státu na podzim roku 2013 se podařilo toto téma navzdory všeobecnému odporu dostat mezi klíčové protikorupční projekty vlády a pak i prosadit.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.