Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
K osídlení náhorní plošiny ve výšce naší Sněžky došlo relativně pozdě. Po dlouhá staletí zde stávaly jen dočasné příbytky pro horníky či dřevaře, k rozvoji obce došlo díky turistickému boomu až v polovině 20. století. Dnes zde stojí především hotely a apartmány a počet stálých obyvatel se pohybuje kolem stovky. Zvláštností je, že i když všichni žijí v jedné obci, patří ke dvěma různým státům Rakouska. Středem jezera a také středem obce totiž vede státní hranice mezi Štýrskem (severní část) a Korutany (jižní část). Obě části obce tak mají odlišná volací čísla a obyvatelé jezdí na úřady do jiných měst, umístěných v opačných údolích.
Panství rodiny Schwarzenbergů
Většina okolních lesů i samotné jezero jsou po staletí v majetku rodu Schwarzenbergů, kteří mají jedno ze svých rodových sídel v nedalekém městečku Murau, a to již od roku 1623. Na zdejším zámku Obermurau také žije manželka Karla Schwarzenberga Theresa. Ostatně právě Schwarzenbergové osídlili jako první Turracher Höhe, neboť zde začali v polovině 17. století těžit měď. Dolování rudy bylo ukončeno z ekonomických důvodů až počátkem 20. století. Druhým výnosným artiklem byla a stále je těžba dřeva, především cenného druhu borovic zvaných limba, které jsou mrazuvzdorné, rostou ve výšce od 1600 metrů nad mořem a dožívají se několika set let (ve výjimečných případech až 1000 let). Plocha zdejších "schwarzenbergských" lesů má rozlohu osm a půl tisíce hektarů, přičemž zhruba dvě třetiny jsou určeny ke komerční těžbě, zatímco zbylá třetina tvoří národní park. O panství se stará rodinná nadace.
Komorník na lyžích
Samotné lyžařské středisko v Turracher Höhe sice patří k těm komornějším, ale má řadu nesporných výhod. Protože okolní pohoří zvané Nockberge je téměř bez lesů (vzdáleně připomíná slovenské Roháče), jsou zde poměrně široké a dlouhé sjezdovky, které obklopují kolem dokola celé jezero - a návštěvníci si mohou vybrat, zda chtějí jezdit spíše ve stínu, nebo na sluníčku. Další výhodou je stálá přítomnost sněhu - který díky vysoké nadmořské výšce netaje, a tudíž se zde lyžuje od listopadu až do 1. května. Místním unikátem je pak lyžující komorník zvaný "butler", který celý den cestuje po sjezdovkách, poskytuje informace, ale také třeba nabízí zdarma domácí zmrzlinu či skleničku prosecca. V současné době je v provozu 42 kilometrů sjezdovek ve výšce od 1600 do 2200 metrů nad mořem (jedna sjezdovka končí ve výšce 1400 metrů), včetně 4 kilometrů černých sjezdovek.
Působivá ranní trilogie
V Turracher Höhe investují do rozvoje lyžařského střediska. V nadcházejících třech letech je na inovace a výstavbu nové infrastruktury připraveno 16 milionů eur. Současně se rozšiřuje nabídka doprovodných aktivit, které zpestří turistům týdenní pobyt. Jednou z nejoblíbenějších akcí zimní sezony je ranní trilogie, během níž turisté v sedm hodin ráno vyfasují sněžnice, na nichž pak vystoupají do horské chaty Almhütte několik set metrů nad jezero, kde se podává farmářská snídaně, po níž si mohou užít panensky upravených sjezdovek s neporušeným manšestrem. Oblíbená je také dopolední výprava na sněžnicích zimní krajinou, která vede k dalším horským jezerům, či tradiční večerní lyžování. Naopak v letní sezoně se vyráží za rozbřesku za pozorováním divokých zvířat, především ptactva a kamzíků.
24 hodin v Turracher Höhe
Technický unikát
Kvůli vysoké nadmořské výšce v Turrecher Höhe panují mnohem nižší teploty než v údolí. Na sjezdovkách jsou například zvláštní kabinky, kam se lyžaři mohou jít ohřát, když zrovna nechtějí navštívit restauraci. Také letní teploty jsou relativně nízké, a zatímco v nedalekém Klagenfurtu (s výškou 400 metrů nad mořem) je průměrná červencová teplota 18 stupňů, v Turracher Höhe je to pouhých 11 stupňů. Právě kvůli tomu je oblíbenou letní destinací pro všechny, kteří nemají rádi tropické letní teploty. Místní jezero Turracher je zamrzlé celou polovinu roku (v zimě se na něm často hraje curling) a v nejteplejším létě má teplotu pouhých 13 až 14 stupňů. Přesto slouží ke koupání. Díky unikátnímu technickému zařízení je totiž malá část jezera celoročně vyhřívaná.
Slovenské poučení pro české politiky: V ohrožení je Babiš i celá česká levice - čtěte ZDE
Pozor na drahé dárky od vzdálených příbuzných. Vztahuje se na ně daň - čtěte ZDE
Plavání v zamrzlém jezeře
Technický "zázrak" si nechal vybudovat rodinný hotel Hochschober, který byl jako jeden z prvních otevřen již v roce 1929 a v době po druhé světové válce, kdy Turracher Höhe sloužil k rekreaci britských důstojníků a jejich manželek (Korutany a Štýrsko připadly pod správu britské armády), se zaměřil na budování a rozvoj wellness. Dnes patří do prestižního řetězce Best wellness hotelů Rakouska a šíře jeho služeb je velmi pestrá. Součástí areálu je například čínská pagoda, kde probíhají čajové obřady, meditace či cvičení jógy.