Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Dosud je prezident jen čestnou funkcí. Martin Jahn, který byl nominální hlavou sdružení do prosince 2015, je navíc členem vrcholného vedení koncernu Volkswagen a většinu času proto tráví v zahraničí. Každodenní chod organizace řídí ředitel sekretariátu.

To však není zrovna titul, který by automaticky otevíral dveře do kanceláří ministrů, poslanců a nejdůležitějších státních úředníků. A dosavadní dlouholetý ředitel sekretariátu přitom ze své funkce koncem ledna odejde, protože už dávno dovršil důchodový věk.

V České republice je automobilový průmysl klíčovým oborem hospodářství. Stojí tu čtyři velké závody na výrobu osobních aut, dvě továrny, které vyrábějí autobusy, stále zde existuje rovněž výroba nákladních aut a motocyklů, a k tomu zhruba 150 významných dodavatelů dílů a služeb.

Díky automobilovému průmyslu má Česká republika kladnou obchodní bilanci, dobrou pověst mezi investory a nízkou nezaměstnanost. Postavení a vliv Sdružení automobilového průmyslu však těmto skutečnostem neodpovídá: Nedaří se tu pořádat významné automobilové výstavy, Česká republika jako téměř jediná evropská země nepřišla s efektivní koncepcí modernizace parku osobních aut, struktura středního školství neodpovídá potřebám průmyslu.

Pokud Sdružení chce, aby byl jeho hlas mnohem více slyšet, mělo by mít placeného prezidenta, který se bude výkonu funkce věnovat nejen se zápalem, ale také na plný úvazek. Problémem může být, aby nebyl příliš spojován s jednou firmou – člověk pocházející ze společnosti Škoda Auto může být obtížně stravitelný pro zbylé automobilky a naopak. Nicméně sdružení by svého nového šéfa mohlo hledat například na vysokých školách.

Související