Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Mandát současného prezidenta Martina Jahna, který byl nominován mladoboleslavskou Škodou, vyprší 31. prosince 2015. "Martin Jahn opět kandidoval a v prvním kole mu ke zvolení chyběl jeden hlas," řekl týdeníku Ekonom Antonín Šípek, ředitel sekretariátu sdružení.

"Než došlo ke druhému kolu tajné volby, už jsme nebyli usnášeníschopní," dodal s tím, že účast na zasedáních je obecně velkým problémem, protože všichni ředitelé musí řešit výrobu a zisk, takže jim na nic jiného nezbývá čas.

Značnou část členské základny totiž nyní tvoří firmy v zahraničním vlastnictví, které vyrábějí díly pro zahraniční odběratele. Pro tyto podniky nemá činnost sdružení "v dobrých ekonomických časech" velký význam.

Naopak z hlediska společností, které v České republice vyrábějí a prodávají motorová vozidla (jako je Škoda Auto, TPCA a podobně), hraje sdružení mnohem důležitější roli, neboť se zasazuje nejen o zlepšení technického školství, ale také například o dodržování pravidel při dovozu ojetých aut, při technických kontrolách, měření emisí a podobně.

Sdružení se také snaží o to, aby stát přijal opatření k omlazení vozového parku, ale na rozdíl od obdobných organizací v okolních státech v tom nebylo příliš úspěšné.

Další zasedání takzvané Rady ředitelů, která v organizaci hraje roli valné hromady a volí prezidenta, se uskuteční až v březnu 2016. Mezitím ovšem Sdružení automobilového průmyslu přijde také o dlouholetého ředitele sekretariátu: Antonín Šípek, kterému na počátku roku 2016 bude 67 let, totiž ze své funkce odejde po vzájemné dohodě k 31. lednu. Jméno jeho nástupce zatím není známé.

"Odcházím po 43 letech práce v automobilovém průmyslu, z toho po více než 26 letech ve sdružení," sdělil Šípek týdeníku Ekonom.

V čele sdružení tak do březnových opakovaných voleb budou stát tři viceprezidenti -Pavel Juříček z firmy Brano, Bohdan Wojnar z mladoboleslavské Škody a Miroslav Dvořák z Motoru Jikov -, kteří byli 10. prosince zvoleni na dvouleté období.

Související