Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

V roce 2018 toho totiž už v České republice bude spoustu jinak než v roce 2015. O konečnou podobu evidence se totiž jistě strhne boj nejen v krajských volbách v roce 2016, ale především v těch sněmovních o rok později (některé strany už jistě malují billboardy "Nenecháme Babišem ničit živnostníky!").

A koneckonců ani končící Hornochová už na ministerstvu nebude. To je vražedná kombinace a je velmi pravděpodobné, že evidence nikdy nevejde v účinnost, jak je nyní vládou plánováno.

Přitom zkušenost z Chorvatska, kde se Andrej Babiš inspiroval, zní jasně: hlavně evidenci zavést co nejrychleji. Na Nový rok 2013 tam zákon dopadl na velké a střední firmy plus ubytování a gastronomii. V dubnu se přidal maloobchod a svobodná zaměstnání. A v červenci zbytek.

To je celkem sedm měsíců. V Česku začneme nejdříve příští rok v srpnu a měli bychom s nabíháním evidence skončit o 25 měsíců později. Po volbách.

Ať už si o chorvatském modelu myslíme cokoliv, nepopiratelným úspěchem bylo právě rychlé zavedení s minimem výjimek, takže se systém do dalších voleb zaběhl a noví vládci už ho nezrušili. Když nyní ale Babiš říká, že odstoupí, když evidence nebude fungovat, jak se to vlastně zjistí? Myslí tím, že odstoupí až po dalších volbách, v roce 2018, kdy by se snad celá jeho zdlouhavá účtenková revoluce měla dokončit?

Evidenci nejspíše čeká osud spousty daňových reforem, jednotného inkasního místa, služebního zákona a všech dalších norem, na které si možná vzpomenete, ale které se ve změněných mocenských poměrech nikdy neprosadily. Tak to bude asi i u celé slavné evidence a my se vrátíme ke staromódnímu posilování finanční správy v boji s šedou ekonomikou.

Související