Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Poslanecká sněmovna měla již před týdnem rozhodovat o osudu technické novely energetického zákona. Nestalo se tak. Sněmovní tisk číslo 538 se "zasekl" v poslaneckých výborech a stále ještě nepostoupil ani do druhého čtení v plénu sněmovny. Roste tak pravděpodobnost, že šéfka ERÚ bude v lednu postavena mimo službu a vláda bude muset hledat nového šéfregulátora.

Ironií osudu to byli pravicoví poslanci z ODS a TOP 09, kteří v minulosti Vitáskovou hlasitě podporovali, kdo její šanci na přežití ve funkci snížili. Odmítli totiž v polovině září schválit návrh malé novely o pár odstavcích ve zrychleném režimu.

Jenže Alena Vitásková si svým přístupem nadělala nepřátele napříč celým politickým spektrem, především pak ve stranách vládní koalice. Pokud poslanci nestihnou – třeba i v důsledku obstrukcí k jiným zákonům - včas napravit důsledky předchozí zmatečné novelizace, od ledna bude vedení regulačního úřadu podléhat služebnímu zákonu.

To v praxi znamená, že Alena Vitásková, proti níž jsou vedena dvě trestní stíhání, bude po Novém roce postavena mimo službu a nebude smět úřad vést. Jedná se o kauzu zachráněné licence pro solární elektrárny Zdeněk-Sun a Saša-Sun na Chomutovsku a kauzu jmenování Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu.

Jakkoli účelový se může zdát postup poslanců, Energetickému regulačnímu úřadu by změna v čele jen prospěla. Výsledkem více než čtyřletého působení Aleny Vitáskové je totiž zcela rozvrácený a personálně oslabený úřad, který své úkoly v oblasti energetiky spíše odkládá než naplňuje.

Související