Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Ústavní soud sice před časem zrušil příplatky za nadstandardy, stále je ale řada oblastí, kde se platí. Týdeník Ekonom zjišťoval, kolik stojí lékařské zákroky, operace a terapie, které si pacienti mohou, nebo musí hradit z vlastní kapsy. V aktuálním čísle přinášíme přehled nejčastějších zákroků a uvádíme příklady klinik, kde se dají pořídit nejlevněji, za ceny obvyklé a kde si pořádně připlatíte.
Jedním z nejčastějších placených zákroků je laserová operace očí. Rozpětí cen za něj je výrazné – a to v závislosti na oční vadě a typu operace. Například na klinice Lexum ceny základních zákroků začínají na částce 8900, konkurenční Gemini operuje laserem za 8500 korun.
Soukromé kliniky i fakultní nemocnice však provádějí širokou škálu placených zákroků, kde ceny přesahují 30 tisíc za jedno oko. "Výběr metody závisí na řadě faktorů. Rozhoduje síla rohovky, počet dioptrií, věk pacienta, druh vady," varuje před zjednodušováním Jaroslav Madunický, vedoucí lékař Refrakčního a laserového centra Oční kliniky ÚVN v Praze.
Jeho pracoviště prý odmítá 30 procent zájemců o operace, jelikož pro zákrok nejsou vhodní. Podle Madunického se v centru řídí heslem: "Dělejme pacientům jen to, co bychom si nechali udělat sami." Existují však i kliniky, kde jsou pacientům ochotni udělat operaci, i když se pro ně nehodí. Proto je vhodné navštívit více pracovišť a srovnat závěry lékařů.
Pokud člověk trpí oční vadou, která se dá dobře operovat, utratí za jednorázový zákrok zpravidla méně, než by investoval v průběhu života do brýlí.
Na soukromé klinice Gemini ročně provedou 30 tisíc zákroků. "Největší zájem je o dražší operace s doživotní zárukou," uvádí primář Pavel Stodůlka. K žádaným zákrokům podle něj patří i metoda označovaná Lasik Relex Smile, která se používá ke korekci krátkozrakosti. Ta také dominuje třeba na Oční klinice Horní Počernice. Podle Stodůlky jde o velmi šetrnou metodu. Svatopluk Synek z Refrakčního centra Fakultní nemocnice u svaté Anny však upozorňuje, že je zatím považována spíše za experimentální.
Skandál s emisemi nic neříká o kvalitě volkswagenů. Diesely nikdy nebyly zelené - čtěte ZDE
Sex, drogy a alkohol: Česko je pátou nejhříšnější zemí Evropy - čtěte ZDE
Pacienti si ve velkém připlácejí také za nitrooční čočky – vkládají se do oka při operacích šedého zákalu. Ty sice hradí pojišťovna, ale pokud se chce pacient při zákroku zároveň zbavit další vady – třeba krátkozrakosti nebo astigmatismu –, musí si opět připlatit. V nabídce je široká škála čoček. "Například trifokální čočka se hodí pro většinu klientů," uvádí docent Synek. Voperování trifokální čočky do jednoho oka vyjde v průměru na 25 tisíc korun.
Kdy se vyplatí investovat do zdravotní péče? Týdeník Ekonom přináší v aktuálním čísle přehled nejběžnějších placených lékařských zákroků. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.