Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Nejlepším příkladem může být událost z počátku září. Německé společnosti E.ON a Wintershall spolu s třemi dalšími západními koncerny podepsaly smlouvu s ruským Gazpromem o rozšíření plynovodu Nord Stream o dvě další potrubí. Nord Stream vede z Ruska po dně Baltského moře do německého Greifswaldu.

Je to špatná zpráva pro celý blok nových členských zemí EU od Estonska po Bulharsko. Zajímal se někdo v Německu o to, jaký dopad bude mít rozšíření kapacity Nord Streamu na bezpečnost dodávek do těchto zemí? Nemluvě o situaci Ukrajiny, kterou budou moci Rusové pro zprovoznění nových potrubí odstřihnout od plynu natrvalo.

K podpisu dochází ve chvíli, kdy Evropská komise vedená Jeanem-Claudem Junckerem přemýšlí, jak snížit závislost na dovozu energií z Ruska. A kdy přemýšlí, jak propojit energetické trhy napříč Evropou.

Postup německých společností, který by byl těžko možný bez požehnání z nejvyšších politických kruhů, je nefér vůči novým členským státům EU a zároveň je to vztyčený prostředníček směrem k Bruselu.

Jinou ukázkou německé "ohleduplnosti" k sousedům může být jejich jednání v elektroenergetice. Své přebytky elektřiny ze severu země do Bavorska a do Rakouska posílají přes české a polské území, kapacita linek na území Německa totiž není dostatečná.

Němcům je úplně jedno, že v české přenosové soustavě působí tyto nevyžádané a neplánované přetoky energie vážně potíže – technické i finanční (což se následně projevuje v cenách elektřiny pro české zákazníky). A že by za to Němci nabídli finanční kompenzaci? To je ani nenapadne.

Němci by si tedy měli nejprve zamést před vlastním prahem, než začnou kritizovat Čechy, Slováky či Poláky za nedostatek solidarity s uprchlíky.

Související