Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Prezident Barack Obama pravděpodobně prosadí přes odpor všech republikánů a i některých demokratů dohodu s Íránem. Postupné uvolnění ropného embarga výměnou za omezení jaderného programu zvýší íránský vývoz až o jeden milion barelů denně.

Většina odborníků oslovených agenturou Bloomberg sice očekává, že se nová íránská ropa na trh dostane až v polovině příštího roku, ale to je právě doba, kdy se ceny ropy mohly začít opět vydávat směrem vzhůru. Podle Světové banky by vyšší íránský vývoz mohl ceny srazit o 10 dolarů za barel.

Současně roste ve Washingtonu podpora zrušení zákazu vývozu americké ropy. Toto dítě ropné krize první poloviny 70. let snižuje zisky americkým těžařům a to se nelíbí zejména republikánům, i když odpor k zákazu roste také mezi demokraty.

Blížící se dohoda s Teheránem rovněž může sehrát roli: proč nesmějí američtí těžaři vyvážet, když může Írán? Ostatně malá skulinka, kudy americká ropa "prokapává" mimo americké území, se již objevila - je povoleno měnit americkou lehkou ropu za těžkou mexickou. V Mexiku je totiž nadbytek ropy s vyšším obsahem síry. Ve Spojených státech je situace opačná.

Vrásku na čele může ropným magnátům způsobit také malá vlnka, která se koncem června objevila na jednom grafu. Podle nejnovějších údajů se tehdy zastavil propad v počtu amerických ropných vrtů a naopak jich několik přibylo.

O něco dříve, koncem dubna, se ceny severoamerické ropy přehouply přes hranici 50 dolarů za barel a po několik týdnů se držely okolo 60 dolarů. Cena ropy od té doby poklesla a podle nejnovějších dat se zastavil i nárůst počtu ropných věží.

Poselství je ale jasné - při ceně ropy okolo 60 dolarů severoamerická těžba opět poroste. Přehoupnout se přes tuto hranici bude pro ropné ceny opět o něco těžší. Po nějakou dobu může být 60 dolarů za barel nový cenový strop.

Jakub Kučera, ekonomický analytik společnosti RSJ

Související