Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tak například u energetických skupin ČEZ a E.ON zůstává asi 75 procent odběratelů elektrické energie z doby, kdy ještě existovaly regionální monopoly a změna dodavatele nebyla možná. Pražská energetika se nachází v lepší pozici, stále si drží zhruba 85 procent odběrných míst v hlavním městě. Podobný podíl má také Pražská plynárenská v případě dodávky zemního plynu.

Hlavním poraženým je skupina RWE, která si udržela jen 60 procent původního počtu odběratelů zemního plynu. Za vítěze lze naopak v případě plynárenství označit společnost E.ON Energie. V její tradiční zásobovací oblasti na jihu Čech se nachází 114 tisíc odběrných míst, E.ON však má nyní dvojnásobný počet zákazníků. Získala je díky velmi vstřícné cenové politice.

Ano, za vším je třeba hledat cenu a vstřícnost jednotlivých dodavatelů. Skupina RWE se v letech 2010 až 2012, kdy se na trh s plynem vrhli noví hráči, projevovala jako drahý a málo vstřícný dominant. Tuto špatnou pověst se sice daří RWE postupně odstraňovat, také ceny už má příznivější, ale ztracené zákazníky už těžko získá nazpět.

Více o situaci na trhu s elektřinou a plynem přinese ve čtvrtek týdeník Ekonom.

Související