Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Až 4,1 milionu Čechů se v letošním roce chystá vycestovat do zahraničí, přičemž více než dvě třetiny z nich chtějí svou dovolenou uskutečnit během července a srpna. Ne všichni ale počítají s tím, že dovolená s sebou kromě příjemných zážitků nese i rizika různých úrazů, onemocnění nebo ztrát.

Přesto, že frekvence škod každý rok narůstá - loni se zvýšila meziročně o čtvrtinu - podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny jezdí skoro pětina Čechů na dovolenou bez speciálního cestovního pojištění a spoléhá na to, že na případné léčebné výlohy postačí Evropský průkaz zdravotního pojištění, tedy běžná kartička pojištěnce. Jiní se pak domnívají, že veškeré výdaje na ošetření a léčbu jim pokryje pojištění, které mají automaticky ke své platební kartě.

Kompletní cestovní pojištění je přitom často otázka několika stovek korun. Nejlevnější "zdravotní" pojištění lze na týdenní dovolenou pro čtyřčlennou rodinu (dva dospělí 41 a 40 let, dvě děti 12 a 10 let) sjednat od 248 korun. Komplexní pojištění (kromě léčebných výloh zahrnuje i pojištění úrazu, pojištění zodpovědnosti za škodu a často i pojištění zavazadel) je možné pořídit od 366 korun.

Sjednat si krátkodobé pojištění by mělo být samozřejmostí při jakékoli zahraniční cestě, i když člověk jede třeba jen na Slovensko. Zohlednit je samozřejmě potřeba cílovou destinaci, ale i plánované aktivity v zahraničí. Klienti pojišťoven by měli myslet i na to, že nejen jim se může něco stát, ale oni sami mohou způsobit nějakou škodu. Pohlídat si je třeba také výši maximálního možného limitu, který je pojišťovna ochotna uhradit. V řadě zemí jsou totiž náklady na ošetření a léčbu mnohonásobně vyšší než v Česku.

Sám za sebe hovoří jeden z případů, které musely pojišťovny nedávno řešit. "Klientka si skokem do bazénu způsobila v Mexiku frakturu páteře. Ihned byla převezena záchrannou službou do nemocnice v hlavním městě, kde ji operovali. Poté bylo nutné zajistit co nejrychleji převoz pacientky do České republiky k další léčbě a rehabilitaci. Celkové náklady se vyšplhaly na 3,35 milionu korun," vysvětluje vedoucí oddělení komunikace České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Pojišťovny evidují každý rok zhruba 90 tisíc pojistných událostí v souvislosti s cestami do zahraničí, z toho více než polovinu představují léčebné výlohy. Nejvíce škod je hlášeno v Egyptě, Turecku, Řecku, Bulharsku, Itálii a Chorvatsku. Například společnost Europ Assistance, která pomáhá řešit zhruba polovinu událostí, loni v Egyptě zasahovala téměř ve třech tisících případů. Skoro dva tisíce událostí řešila v Turecku a přes 1500 v Řecku.

Nejčastěji Pojišťovny proplácejí ošetření, související s úpaly a úžehy, kožními problémy, zažívacími obtížemi, záněty středního ucha nebo s pohmožděninami a zlomeninami končetin. Výjimkou není ani ztráta zavazadel nebo škody způsobené jiným osobám.

- Jaké cestovní pojistky tuzemské pojišťovny v současné době nabízí?

- Na co si dát při sjednávání cestovního pojištění pozor?

Kompletní přehled aktuálních nabídek přinese ve čtvrtek 2. července nové číslo týdeníku Ekonom. Koupit si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související