Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Každé ráno se budí ve tři hodiny. A už v šest začíná pracovat ve firmě Delong Instruments, kterou založili jeho studenti v 90. letech. "Chodím tam denně," tvrdí český fyzik. Zvolnit se prý zatím rozhodně nechystá. Věnuje se přípravě nového elektronového mikroskopu, který má být vhodný ke studiu proteinů a virů. "Samozřejmě na tom pracuje celý tým lidí," říká Delong.

Narodil se v lednu 1925 v Ostravě. Exoticky znějící jméno a příjmení zdědil po rodičích pocházejících z Francie. Ačkoliv byl otec krejčí, podporoval Arminův zájem o techniku a elektrotechnické kutilství. Armin si tak jako mladík sestavil rádio a dokonce i vysílačku, za což mu za války v protektorátu hrozil trest smrti.

Elektronové mikroskopy začal český fyzik konstruovat ještě během studií na Vysoké škole technické v Brně (dnešní VUT) a hned také uspěl. V 25 letech sestrojil vůbec první elektronový mikroskop v bývalém Československu. Do jeho výroby se pak pustila firma Tesla Brno, s níž úzce spolupracoval.

A následovaly další mikroskopy. Delong v Brně založil Ústav přístrojové techniky, který byl součástí Akademie věd (dříve ČSAV). Řadu let ho řídil a vytvořil prostředí, které později umožnilo vznik firmám zaměřeným na elektronovou mikroskopii. Po listopadu působil i jako místopředseda Československé akademie věd.

Krátce pracoval jako předchůdce Pavla Bělobrádka. Několik měsíců v roce 1990 byl místopředsedou vlády České a Slovenské federativní republiky pro vědeckotechnický rozvoj. "Oslovil mě tehdy premiér Čalfa. Bylo to dost narychlo," vzpomíná Delong, který prý tehdy z titulu své funkce jednal mimo jiné o uložení jaderného paliva.

Smysl pro humor Arminu Delongovi rozhodně nechybí. "Co kdybych se schoval a vůbec nešel na slavnostní vyhlášení," vtipkuje Delong těsně předtím, než získal ocenění za dlouholetý přínos investičnímu prostředí udělované Sdružením pro zahraniční investice (AFI).

Porota ocenila, že založil elektronovou mikroskopii v někdejším Československu. I díky jeho nápadům vyrostly později v Česku, hlavně pak v Brně, firmy, které pokrývají dohromady třetinu celosvětové produkce elektronových mikroskopů.

Ani udělení ocenění není důvodem, proč by Delong pracoval méně. "Po vyhlášení pojedu vlakem z Prahy zpět do Brna. O půlnoci jsem doma. Trochu se prospím a ráno půjdu normálně do práce," plánuje muž, který v roce 2005 získal cenu Česká hlava. A významným oceněním se může pochlubit i z dřívější doby: se stolním elektronovým mikroskopem mimořádně zabodoval na výstavě Expo 58 v Bruselu. Do Československa tehdy přivezl zlatou medaili.

Související